Analýza: Huawei a Sungrow dominují světovému trhu fotovoltaických střídačů

Vysoké tempo růstu světového fotovoltaického trhu v posledních letech má 1 společný rys. A tím je stále silnější podíl nejsilnějších hráčů na úkor těch menších. Zejména to platí o čínských společnostech Huawei a Sungrow, kteří ovládají více než 52 % světového trhu fotovoltaických střídačů.

Zdroj: Wood Mackenzie

Dominance 10 silných hráčů

Podle nejnovější analýzy společnosti Wood Mackenzie v roce 2022 ovládlo 10 největších světových prodejců fotovoltaických střídačů 86 %  trhu. Největší tržní podíl na trhu měli 2 giganti, a to Huawei (29 %) a Sungrow (23 %).

Pět největších dodavatelů – Huawei, Sungrow, Ginlong Solis, Growatt a GoodWe – dodalo na trh více než 200 GW střídačů v roce 2022. Tyto společnosti se tak podílely 71 % na celkových globálních dodávkách fotovoltaických střídačů, což představuje 8% nárůst oproti roku 2021.

Osm největších výrobců střídačů z roku 2021 si své tržní pozice udrželo i v roce 2022, pouze společnosti Ginlong Solis a Growatt si vyměnily třetí a čtvrté místo z roku 2021. K největším „skokanům“ v roce 2022 patřily společnosti Aiswei a Sofar. Obě poskočily o tři příčky a dostaly se do první desítky žebříčku, kde v roce 2022 obsadily devátou, resp. desátou pozici.

Prudký růst trhu

Celosvětová poptávka po fotovoltaických střídačích v roce 2022 dosáhla  201  GW. Meziročně trh fotovoltaických střídačů v roce 2022 vzrostl o úctyhodných  48% oproti roku 2021.

V roce 2022 evropský trh s fotovoltaickými měniči rostl nejrychleji (82 %) ze všech kontinentů podle dat společnosti Wood Mackenzie.  Vliv na tento vývoj měla kromě války na Ukrajině i pokračující dotační podpora Evropské unie a legislativa, která zavádí požadavky na implementaci fotovoltaiky do veřejných budov. Celkem převážně čínské značky do Evropy dodaly měniče s celkovým výkonem 92 GW.

Největším světovým trhem se v roce 2022 stala Čína, a to již po osmé v řadě za sebou. Čína má největší instalovanou kapacitu solárních elektráren na světě a koncentruje se tam také výroba fotovoltaických panelů i střídačů.

Celý asijsko-pacifický region (APAC) loni představoval polovinu globálního trhu, prodaly se v něm střídače s celkovým výkonem 130 GW. Téměř 80 procent z této kapacity zůstalo přímo na pevninské Číně.

Nejnovější produktové novinky z oblasti fotovoltaických střídačů se představí na výstavě Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.