Analýza: 7+ 1 pádný důvod, proč se v Česku postaví až 3000 MW nových solárních elektráren do roku 2030

Po několika letech „solárního zmaru“ se letos v Česku opět začaly ve větším měřítku stavět fotovoltaické elektrárny (FVE). Skutečný boom fotovoltaiky však nastane až po roce 2020, kdy se FVE masívně rozšíří  na střechách, zemi i vodě. Co tento boom potáhne? Které technologie se prosadí jako dominantní? Jaké nové obchodní modely se na trhu prosadí v moderní solární energetice?

CZECH ENERGY TEAM


Na výše uvedené otázky naleznete fundovanou odpověď na odborném fotovoltaickém Workshopu v rámci konference Smart Energy Forum v Praze dne 19. listopadu za účasti předních tuzemských i zahraničních expertů.

BONUS: Pro čtenáře portálu www.solarninovinky.cz platí 30% sleva na registraci online -nutno zadat slevový kupon: SEF30. Platnost slevového kupónu se týká pouze odborného FV workshopu s tím, že vyprší dne 12.11.2019.

Aktuální vývoj trhu a predikce do budoucna

V České republice se znovu začala dynamicky rozvíjet výstavba nových fotovoltaických elektráren (FVE). Zatímco v roce 2018 se nově instalovalo cca 12 MW, letos se přírůstek instalovaného výkonu zdvojnásobí na 23-25 MW. V roce 2020 poroste česká fotovoltaika dále až 100% tempem a bude atakovat cca 50 MW nového instalovaného výkonu.

Velký zlom ve vývoji české fotovoltaiky přijde v letech 2021-2023, kdy se ročně začne stavět až několik stovek MW nových FVE ročně. Od roku 2025 pak český fotovoltaický trhu poroste v řádu 400-500 MW ročně. 

V letech 2020-2030 je velmi reálné, že vznikne až 5000 MW nových FVE, což výkonově odpovídá hodnotě 3 Temelínských jaderných reaktorů. 

Co způsobí nový boom solární energetiky v Česku?


1.Zdražení elektřiny

V roce 2018 ceny silové elektřiny stouply zákazníkům (kteří si nevyrábějí vlastní energii z FVE) až o 20%. Tento trend v budoucnosti umocní rozvoj elektromobility, zavedení uhlíkové daně a ukončení provozu jaderných elektráren v Německu v roce 2022.

Důvody brzkého zdražení elektřiny ze současné ceny cca 50 EUR/MWh vystihuje nejlépe níže uvedená analýzy na obrázku od  analytika J&T Banky Michala Šnobra. Ceny elektřiny v ČR kopírují trh v Německu. Takže v budoucnosti budou investice do FVE sloužit jako efektivní pojistka proti zdražení elektřiny.

Snobr


 
2. Nová legislativa

Od roku 2020 budou muset být všechny nově stavěné či rekonstruované budovy v tzv. „nízkoenergetickém režimu“. FVE se tak stane nezbytnou součástí všech nových či rekonstruovaných budov.

Od roku 2021 bude muset česká legislativa přijmout závazky EU definované ve směrnicích, které obsahuje tzv. Zimní energetický balíček (ZEB). Právě ZEB zásadním způsobem zjednoduší výstavbu a rozvoj FVE pro vlastní spotřebu.

O aktuálních změnách v energetické legislativě bude ve své přednášce referovat přední právní expert Pavel Doucha na konferenci Smart Energy Forum dne 19. listopadu v Praze.

3. Nové obchodní modely

Přijetí směrnic ZEB mimo jiné umožní rozvoj nových obchodních modelů se zapojením FVE a baterií, které budou vlastnit a využívat tzv. Prosumeři (provozovatelé FVE pro vlastní spotřebu).

V této souvislosti se již řada českých firem připravuje na zavádění virtuálních elektráren nebo komunitních projektů, který umožní sdílení vyrobené energie mezi prosumery nebo členy komunit.

O nových obchodních modelech na bázi technologie BlockChain v kombinaci s FVE vybavenými bateriemi bude informovat top manažer společnosti Sonnen Oliver Koch ve své přednášce na konferenci Smart Energy Forum.

4. Boom akumulace energie

V roce 2020-2021 se v Česku postaví více než 100 MW nových bateriových energetických systémů skladování (tzv. BESS). Lídrem se stane společnost Škoda Auto, která vybaví 210 svých autosalónů 200-300 kW BESS a vytvoří tak největší bateriovou virtuální elektrárnu ve střední Evropě.

O trendech, vývoji a bezpečnosti BESS budou diskutovat přední zahraniční a tuzemští experti na konferenci Smart Energy Forum dne 19.listopadu v Praze. V této souvislosti doporučujeme přednášku Pavla Hrziny, experta z ČVUV v oblasti bezpečnosti provozování BESS


5. Nové fotovoltaické technologie

Už dávno neplatí, že FVE se stavějí pouze na střechách či na zemi. Nejrychleji rostoucím segmentem světové solární energetiky ve světě se stávají tzv. Plovoucí FVE (PFVE) na hladinách přehrad, rybníků či moří.

ABB


Díky umístění panelů na hladině vody dokáží PFVE vyrobit až o 14 % více solární elektřiny kvůli lepšímu chlazení. Navíc tyta projekty mají pozitivní dopad  na kvalitu vody, jelikož eliminují tvorbu řas.

Díky podpoře české vlády na „rekultivaci“ bývalých hnědouhelných dolech se již v Česku se připravuje  výstavba nových „solárů“ na vodě o výkonu až 2 GW. 

O zkušenostech instalacemi a provozem PFVE bude na konferenci Smart Energy Forum  informovat expert https://www.smartenergyforum.cz/fotovoltaicky-workshop/Szymon Witoszek ze společnosti Huawei Solar Solutions, která se zabývá projektování a dodávkami komponentů pro PFVE.


6. Nástup energeticky soběstačných budov

Integrovaná fototovoltaika ve střešních pláštích či fasádách (tzv. BIPV) se v Česku zatím rozvíjela velmi omezeně s tím, že vzniklo několik málo těchto instalací. Ale situace v segmentu BIPV se dynamicky mění díky výraznému poklesu cen fotovoltaických panelů v posledních letech.

O zkušenostech a testech nové generace BIPV na bázi střešních tašek ve srovnání s tradičním FV panely bude pojednávat přednáška Vlastimila Huňky ze společnosti Czech Energy Team na konferenci Smart Energy Forum. 

Czech Energy Team



7. Revoluce v elektromobilitě

Vůbec největší boom v Česku od roku 2020-2021 zažijí tzv. Carporty, tj. přístřešky pro elektromobily, které budou standardně vybaveny fotovoltaickými panely, bateriemi a nabíječkami elektromobilů. Rozvoj Carportu bude souviset nejen s boomem elektromobility,ale také s novými velmi atraktivními dotacemi, která chystá česká vláda.

Důležitou součásti každého Carportu bude tvořit kvalitní nabíjecí stanice. O výzvách v integraci nabíjecích stanic do carportu a elektromobilů bude pojednávat přednáška Dr. Victora Schafera, Víceprezidenta společnosti Tesvolt na konferenci Smart Energy Forum.


Poslední pádný důvod=chování Smart Money

Poslední, ale tím nejdůležitějším důvodem, proč je v Česku „zaděláno“ na pořádný fotovoltaický boom, je chování hlavních hráčů, tj. velkých investorů do FVE = tzv. Smart Money. 

Smart Money, ke kterým patří institucionální investoři, společnost ČEZ a další velcí hráči už dobře ví, že přichází doba, kdy se do velkých FVE vyplatí investovat bez dotací. 

České Smart Money již v současnosti developují více než 1,5-2,0 GW nových FVE na vodě (projekty schválené vládou) a také přes 700 MW nových FVE na brownfieldech.


Kde získat další informace a také BONUS?

Budoucnost rozvoje české fotovoltaiky, nové technologie a obchodní modely se budou diskutovat na Odborném FV workshopu, který je součástí Smart Energy Forum dne 19. listopadu v Praze. Registrace probíhá online.

BONUS: Pro čtenáře portálu www.solarninovinky.cz platí 30% sleva na registraci online -nutno zadat slevový kupon: SEF30. Platnost slevového kupónu se týká pouze odborného FV workshopu s tím, že vyprší dne 12.11.2019.