Analytici: Nedostatek panelů je dočasný. Fotovoltaický trh letos dosáhne 110-130 GW

Dočasný nedostatek fotovoltaických panelů na trhu na počátku letošního roku způsobený narušením výroby a logistických toků v Číně brzy pomine. Stále větší počet zaměstnanců čínských výrobců solárních panelů se v průběhu března vrátil do pracovního procesu. Informuje o tom čínská analytická společnost TrendForce ve své aktuální analýze.

Zdroj: JinkoSolar

Zdroj: JinkoSolar

Konec nabídkového šoku

Kvůli pandemii koronaviru na počátku roku 2020 řada čínských výrobců panelů omezila či zcela přerušila výrobu solárních panelů v lednu a únoru. To způsobilo na fotovoltaickém trhu nabídkový šok, který se projevil v omezení dodávek na globálním trhu.

 

Podle aktuálního reportu analytiků TrendForce však již v Číně došlo ke zmírnění problémů ve výrobě a logistice fotovoltaických panelů. Oproti únoru 2020, kdy bylo v provozu pouze 30 % čínských solárních firem, se v březnu situace zlepšila na 50 % v oblasti vytížení výrobních kapacit.

 

Celkově v březnu došlo k výraznému zlepšení v dodavatelském řetězci, poté co se většina čínských výrobců solárních panelů vrátila do standardního provozu. Ke zlepšení došlo také v logistických firmách. Nicméně, situace ještě není stále v Číně zcela stabilizována.

Až 130 GW nových fotovoltaických instalací

Analytici společnosti TrendForce jsou poměrně optimističtí i ve svém aktuálním výhledu na vývoj fotovoltaického trhu v letošním roce. Letos se očekává ve světě přírůstek ve výši 110-130 GW nových fotovoltaických elektráren.

 

Navzdory probíhajícím disrupcím v řadě fotovoltaických trhů v důsledku pandemie koronaviru ve světě v první polovině roku 2020, analytici TrendForce očekávají prudké oživení globálního fotovoltaického trhu ve druhé polovině letošního roku.

 

V současnosti je řada trhů ve fázi „hibernace“ kvůli omezení činnosti v oblasti výstavby nových fotovoltaických projektů, což řada států nařídila jako opatření v boji  na potlačení pandemie. Realizace většina velkých solárních parků se však například na Thajwanu a v dalších zemích světa přesune do druhé poloviny roku 2020.