Američtí vědci vyvinuli solární článek s rekordní účinností ve výši 39,5%
Nový rekord
Vývoj technologií solárních článků pokračuje dál. Absolutní rekord v účinnosti solárních článků se totiž blíží 47 procentům, což ale platí pro vysoce koncentrované světelné záření.
Ryan France z NREL a jeho spolupracovníci v rámci svého nového úspěchu vlastně překonali svůj vlastní rekord v účinnosti solárních článků z roku 2020, kdy dosáhli 39,2 procent. Pro srovnání, běžně používané křemíkové články se dostávají jen asi k 25 % účinnosti, zatímco tandemové solární články, které tyto dva materiály kombinují, se blíží k zhruba 30 %.
Nový typ článků s účinnosti ve výši 39,50 % využívá tři přechody (tj. 3 vrstvy), přičemž každý je z jiného materiálu. Každý přechod má jinou citlivost na odlišnou část světelného spektra, což zvyšuje celkovou účinnost článků.
To také vysvětluje, proč tyto články překonávají známý Shockleyův–Queisserův limit. Ten totiž hovoří o maximální cca 34% efektivitě v rámci jednoho přechodu solárního článku a nikoli o tom, jaká je teoretická max. účinnost jakýchkoli solárních článků
Ve vrchní vrstvě se nachází GaInP, uprostřed je GaAs s kvantovými jamkami (které účinnost dále vylepšují) a dole je pak GaInAs. Výsledkem je rekordní 39,5% účinnost pod standardním světlem odpovídajícím tomu slunečnímu.
Problematická výroba
Technologie solárních článků s více přechody je známá již několik let v laboratorních podmínkách. Jejich výroba je však velmi nákladná. Proto se tyto technologie využívají zejména v řešeních pro vesmírné družice, bezpilotní letadla či další specifické aplikace, kde cena nehrají hlavní roli.
Výzkumníci v NREL nyní pracují na výrazném snížení výrobních nákladů na nový typ článků. Pokud se jim to podaří, pak tato technologie může být velmi výhodná pro řadu nových aplikací.