Americkým vědcům se podařilo zvýšit účinnost a stabilitu perovskitových článků

Zdroj: NREL
Nová technologie
Perovskitové solární články jsou slibnou technologií pro energii budoucnosti. Mohly by nahradit tradiční solární články na bázi křemíku. Fotovoltaika by díky nim mohla být levnější, výkonnější, flexibilnější a ekologicky šetrnější.
Na technologii perovskitových článků sází i američtí vědci, kteří v laboratořích NREL vyvinuli novou technologii těcgti článků. Jedná se o perovskity s invertovanou architekturou, což znamená jiné pořadí vrstev na skleněném substrátu.
Nový objev vědců z NREL vede k větší stabilitě a často se využívá u tandemových solárních článků (tzn. v kombinaci s křemíkovými). Nové články nicméně využily sloučeninu 3-APy, což pomohlo vylepšit oba parametry, tedy účinnost i stabilitu. V případě účinnosti dosáhli vědci více než 25 %.
Problémem zůstává životnost
Životnost nového typu perovskitových článků je jednoznačně lepší. Vysoce účinný článek si zachoval 87 % své původní účinnosti i po 2 400 hodinách provozu při teplotě 55 stupňů Celsia.
V praxi to znamená životnost něco kolem 3,5 roku. To je stále příliš málo pro komerční nasazení, na druhou stranu je to dvojnásobek toho, co je běžné u většiny dosud vyvinutých perovskitů.
Vědci se na rozvoj solárních článků na bázi perovskitu soustředí od roku 2000. Posledních dvanáct let probíhá intenzivní a rozsáhlý výzkum. V roce 2009 byla jejich účinnost kolem tří procent, o osm let později už procent dvacet dva. V současnosti se i díky objevu amerických vědců přiblíží účinnost perovskitových článků na úroveň křemíkových článků, která je v současnosti devětadvacet procent.