Americká armáda investuje do solárních oken    

Americká společnost UbiQD již několik let vyvíjí průhledná okna WENDOW, jenž využívají technologii kvantových teček pro výrobu solární energie. Na tuto technologii sází také  Americké vojenské letectvo (USAF), které si objednalo dvě instalace využívající fotovoltaická okna UbiQD. V budoucnosti hodlá USAF také podpořit další vývoj této technologie.

Zdroj: UbiQD

První testy

Američtí výzkumníci ze společnosti Ubigq pracují na vývoji prototypu zcela průhledného fotovoltaického okna s využitím technologie kvantových teček (Qauntum Dots). Jedná se o unikátní technologii, která přesměruje dopadající světlo do rámu okna, kde je pak solárními články přeměněno na elektřinu.

První testy nové vyvinula zcela průhledných fotovoltaických oken probíhají v USA a Holandsku. Na rozdíl od tradičních solárních oken Ubigqd umísťuje solární články pouze v rámech oken, které jsou k nerozeznání od běžného skla.

V rámci výzkumu tým UbiQD úzce spolupracuje s komunitou výzkumníků z Los Alamos National Laboratory, University of Washington a Western Washington University a dalšími vědeckými pracovišti v USA.

Unikátní technologie

K získávání sluneční energie používají solární okna společnolsti Ubiqd kvantové tečky –⁠ malé částice, které umí pracovat se světlem. Díky malým rozměrům (asi 10 000× menší než lidský vlas), slušné účinnosti a nastavitelné fotoluminiscenci v široké škále barev je tento materiál ideální k výše popsanému použití na mrakodrapech.

Tato technologie je založena na skutečnosti, že extrémně malé nanočástice – tzv. kvantové tečky, které byly laminovány mezi skleněnými tabulemi – zesilují dopadající sluneční světlo, a tím umožňují, aby do místnosti pronikalo více světla. Tato technologie se používá hlavně ve sklenících či mrakodrapech podle sdělení společnosti Ubigd.

Kvantové tečky však nepřenášejí zesílené sluneční světlo do vnitřku budovy, ale spíše do rámu okna. Zde jsou umístěny solární články, které vyrábějí elektřinu z odraženého slunečního světla. Aby bylo okno průhledné, je přesměrována pouze malá část slunečního světla.

Spolupráce s armádou

Nedávno společnost UbiQD oznámila, že její technologie založená na kvantových tečkách bude použita v projektu Small Business Innovation Research vedeném americkým letectvem (USAF). V první fázi spolupráce hodlá USAF investovat do dvou pilotních instalací 20 solárních oken, které využívají technologii WENDOW. V budoucnosti pak USAF hodlá investovat do dalších vývoje této technologie.

Společnost UbiQD  očekává, že zájem o její produkty v USA poroste. Zvláště nyní, když byla přijata legislativa, která zvyšuje daňovou úlevu na nejméně 30 % pro investice do solární energie na příštích 10 let.

„V současné době vnímáme silnou fiskální podporu iniciativám udržitelnosti v oblasti stavebnictví,“ řekl Hunter McDaniel, zakladatel a generální ředitel společnosti UbiQD. „Naše nová smlouva s americkým letectvem nemohla přijít v lepší dobu, právě když se rozšiřujeme a před modernizovanými daňovými pobídkami pro investice do solární energie.“