Senát dnes začne projednávat 2 klíčové novely, které určí budoucnost moderní energetiky v Česku

Senátní Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu na své dnešní schůzi projedná 2 klíčové novely zákona o podporovaných zdrojích a energetického zákona. Následně se novelami bude také zabývat Ústavně-právní výbor a Stálá komise Senátu pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy.

Zdroj: Senát

Sporné novely

V polovině července ve třetím čtení schválili poslanci návrh novely energetického zákona (NEZ) a zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), které připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Nové právní předpisy budou mít pozitivní vliv nejen na transformaci českého teplárenství, ale také sporné dopady na sektor obnovitelných zdrojů energie.

Ve třetím čtení ve Sněmovně padlo rozhodnutí ohledně povolené výnosnosti fotovoltaických elektráren. Prošel původní vládní návrh, který navrhuje maximální povolenou výnosnost na úrovni 6,3 procent.

Tyto změny jsou však podle oborových sdružení likvidační a ohroženy jsou projekty výroben čisté energie za stovky miliard korun, do kterých investovaly domácnosti, čeští podnikatelé nebo města a obce. Poslanci rovněž zamítli zahrnutí fotovoltaiky do systému aukcí obnovitelných zdrojů.  

Ve sněmovně byl také odhlasován pozměňovací návrh na solární odvod (solární daň) pro FVE ve výši 10 % pro rok 2009, a také 20 % pro rok 2010 a na zavedení mechanismu zamezující nepřiměřenému snížení výnosů, tzv. záklopky.

V rámci NEZ se schválily zákonné postihy pro tzv.“energetické šmejdy“, ale nepovedlo se schválit legislativní rámec pro akumulaci energie ve velkých bateriových úložištích.

Rozhodne se až 18. srpna

Obě novely bude nyní posuzovat Senát. Jednání bude asi hodně „horké“. Za prosazení změn budou lobbovat zástupci obnovitelných zdrojů. Jejich podporu přislíbili Lidovci, kteří se pokusí příslušné změny navrhnout znovu, a to prostřednictvím Senátu.

Konečný ortel ohledně obou sporných novel vynese řádná 15. schůze Senátu ve  18. srpna, kde se obě novely projednají na plénu. Obě novely bude předkládat a obhajovat ministr průmyslu Karel Havlíček.

Zájemci o toto jednání v Senátu dne 18. srpna mohou průběh sledovat v rámci živého  přenosu na tomto odkazu.