Podpoří dnes Sněmovna “restart” rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku?

Dnes Sněmovna projedná Senátem vrácenou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE). Podle sdělení Komory obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) se jedná se o zásadní předlohu pro restart rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Česku.

Zdroj: Amper Meteo

Zásadní okamžik

Ve věci finálního schválení NZPOZE by měla dnes odpoledne hlasovat Poslanecká sněmovna. Jde o Senátem vrácenou verzi s několika klíčovými úpravami. NZPOZE stanoví nový rámec a stanovuje pravidla pro rozvoj OZE v Česku

V Česku se právě rozjíždí čerpání bezprecedentního objemu evropských zelených fondů. Ty jsou spolu s novelou zákona o podporovaných zdrojích energie pro rozvoj OZE důležitým předpokladem pro dekarbonizace, demokratizaci a decentralizaci energetiky.

Kontrola překompenzace podpory

Jedním ze zásadních bodu NZPOZE jsou pravidla posuzování přiměřenosti podpory stávajících zdrojů (pomocí IRR).

„V oblasti takzvané překompenzace jde o kompromis, jež umožní spravedlivý přístup ke všem zdrojům a zároveň udělá tečku za nezvládnutým solárním boomem v roce 2010. Je tak přijatelný jak pro provozovatele, kterým přinese konečně klid na jejich práci, tak pro stát, který každoročně ušetří kolem tří miliard korun třeba na podporu novým zdrojům,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.

Obrovský potenciál

Podle analýzy Komory OZE budou v  roce 2030 budou obnovitelné zdroje energie (OZE) pokrývat nejméně dvakrát víc energie, než dnes. Ve spotřebě elektřiny bude jejich podíl dokonce trojnásobný, předpovídá Komora OZE. Hlavním motorem této proměny v energetice bude rostoucí zájem podnikatelů a domácností o stále levnější čistou energii.

Dosažení 29% podílu OZE na spotřebované energii je adekvátní cíl pro Česko vyplývající z návrhu nové klimatické politiky EU (klimaticko-energetický balíček Fit For 55 představený Evropskou komisí v červenci).

Obnovitelné zdroje energie však dokáží s přehledem nahradit veškerou uhelnou elektřinu, kterou v Česku spotřebujeme. Podle studie Akademie věd mohou větrné elektrárny v Česku pokrýt až 28 % spotřeby elektřiny. A podle několika nezávislých analýz by v Česku solární elektrárny na všech technicky vhodných budovách pokryly až 27 % spotřeby elektřiny. Další energii mohou dodat fotovoltaické elektrárny na brownfieldech a vodní hladině.

Obrázek: StudieEGU Brno

Podle studie EGÚ Brno je stanoven technický potenciál fotovoltaických panelů na budovách (střechy i fasády) a na brownfieldech v Česku ve výši je přibližně 39 GW. Detaily této studie ve stručném přehledu popisuje výše uvedený obrázek.