Aktuálně:  Proč se na fotovoltaiku se stojí mnohaměsíční fronty?

Plánujete si od nás pořídit fotovoltaiku? Připravte se, že si na ni počkáte. Přinejmenším řadu měsíců, dost možná i rok. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a zejména bateriová úložiště jsou nyní nedostatkovým zbožím.

Zdroj: S-Power

Čeká se na instalaci i obchodníka

Prodloužené čekací lhůty se netýkají jen instalace. Zasáhly celý proces vyřizování zakázky – od zpracování poptávky až po připojení hotové elektrárny k distribuční síti.

„Ačkoli optimalizujeme procesy a snažíme se rozšiřovat tým, nápor na jednotlivé obchodníky je tak velký, že jim aktuálně trvá dva až tři měsíce, než se propracují k nově přijaté poptávce. Teprve pak se řeší konkrétní parametry objednávky a příprava smlouvy. Lidské kapacity bohužel nastavují limit, se kterým nedokážeme příliš pohnout, pokud nechceme ubírat na kvalitě,“ svěřuje se Jaroslav Šuvarský.

Vysoké počty instalací zpomalují i připojování dokončených fotovoltaik k některým distribučním sítím. Ještě loni některé distribuční společnosti řešily související administrativu do 30 dnů, nyní je lhůta o polovinu delší (45 dní). Částečně za to může i nedostatek tzv. čtyřkvadrantních elektroměrů, které jsou k připojení nezbytné.

Zdražování technologií a výpadky v zásobování

Uplynulé měsíce se celý trh potýká s narušením dodavatelských řetězců. Začalo to už covidovou pandemií, ovšem definitivní ránu všem plánům zasadila válka na Ukrajině. Kvůli ní se zastavila kamionová doprava z Asie a místo po silnici bylo třeba dopravit technologie do Evropy lodí. To však i za normálních podmínek znamená dvojnásobně dlouhou lhůtu. Covidová odstávka přístavu v Šanghaji tuto prodlevu ještě navýšila, a navíc několikanásobně zvedla cenu dopravy.

„Složitá dopravní situace se promítla i do cen technologií, které jsou nyní dražší než dřív. I tak se ale snažíme být maximálně féroví a smluvně odsouhlasené ceny držíme beze změny po celou dobu zakázky, bez ohledu na další vývoj trhu. To nás odlišuje od jiných instalačních firem, které zdražují i po podpisu smlouvy,“ zdůrazňuje jednatel S-Power Energies.

Instalace nadvakrát

Dlouhé čekací lhůty na jednotlivé komponenty způsobují, že v současnosti instalujeme mnohé fotovoltaiky nadvakrát. „Nechceme, aby klient čekal na elektrárnu déle, než je potřeba, pokud máme vše kromě bateriového úložiště,“ dodává Šuvarský.

„Poslední dobou proto jezdíme ke klientům opakovaně, i když nás to vyjde dráž. Nejdřív instalujeme fotovoltaiku jako takovou a teprve poté doinstalujeme baterie,“ zmiňuje Šuvarský.

Stop stav na kombinované sestavy

Výpadky v dodávkách se bohužel netýkají jen úložišť. Potíže s termíny má i rakouský výrobce tepelných čerpadel iDM, proto jsme na jaře tohoto roku museli vyhlásit stop stav na příjem objednávek kombinovaných sestav fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

„Počítáme s tím že sestavy, na které jsme podepsali smlouvu, nainstalujeme. Nicméně na další objednávky jsme vzhledem k výpadkům na straně iDM museli až do odvolání vyhlásit stop stav. Vše se bude odvíjet od toho, kdy zvládne výrobce plně obnovit produkci,“ upřesňuje Jaroslav Šuvarský.

Podobný stop stav jsme až do odvolání vyhlásili na rozšiřování již nainstalovaných fotovoltaik. „Naši dřívější zákazníci leckdy s odstupem několika let chtějí navýšit výrobní kapacitu nainstalované fotovoltaiky, případně by si rádi pořídili úložiště k ukládání přebytků, ovšem vzhledem k nedostatku technologií jsme se rozhodli upřednostnit nové klienty, kteří ještě žádný zdroj nemají,“ uzavírá Šuvarský.

Sečteno podtrženo

Situace není jednoduchá, i tak se ale daří pokračovat v instalacích. Pokud nyní zadáte poptávku na novou fotovoltaiku, počítejte s tím, že k realizaci zakázky dojde přibližně za rok.

Pokud chcete bateriové úložiště, počítejte raději s tím, že čekání může být ještě o něco delší a možná se bude instalovat ve dvou termínech. To samé platí i pro tepelná čerpadla. U nich aktuálně může být čekací doba ještě delší než u fotovoltaik.

Pokud váháte, pro jak velkou elektrárnu se rozhodnout, raději si rovnou vyberte tu větší variantu. V souvislosti s přetoky je ovšem důležité myslet i na variantu, že je distribuční společnost zamítne. 

„Dřív se to prakticky nestávalo, ovšem s rostoucím počtem decentralizovaných zdrojů v některých lokalitách dochází k tomu, že je tamní distribuční síť na svých limitech. Občas proto distribuční společnost udělí povolení k instalaci fotovoltaiky pouze za podmínky, že bude bez přetoků. Dobrou zprávou je, že i bezpřetokový systém – i když má svá specifika – umíme nastavit,“ uzavírá Šuvarský.