Aktuálně: Proč nemusí vždy zatopená fotovoltaika končit v koši?

Škody napáchané povodněmi v posledních dnech se nevyhýbají ani domácím a firemním fotovoltaických elektrárnám (FVE). A zatímco škody na solárních panelech bývají minimální, pro většinu baterií nebo střídačů je setkání s vodou fatální. Definitivní odpověď nyní majitelům FVE však nabídne až odborná revize.

Zdroj: Raylyst

Co NE dělat, když Vám voda zalije elektrárnu?

Za prvé doporučujeme svěřit manipulaci se zatopenou části FVE zkušeným odborníkům- nejlépe zaměstnancům odborné fotovoltaické instalační společnosti. Zcela vůbec se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje manipulovat se „zatopeným“ střídačem.

Pokud v důsledku povodně došlo k zaplavení baterie, pak se doporučuje baterii sledovat. V případě že se v okolí baterie ucítíte kouř nebo se objeví bublinky, pak je žádoucí okamžitě informovat hasiče. Rozhodně se se sami vyhněte kontaktu s baterii, pokud je ve vodě.

Jak správně postupovat?

Ideální tedy je v předstihu před povodní zavolat technika z instalační firmy, který pomůže s bezpečným přesunem technologie.

Takto ideální průběh ale bývá málokdy, a když už se blíží voda, technik buď není k sehnání, nebo jste v pořadí hluboko dole. Jinak řečeno, voda u vás bude dřív než odborník. Dá se s tím něco dělat?
Instalační firmy v segmentu fotovoltaiky by se měly připravit na množství zákazníků, kteří budou po víkendových povodních potřebovat revizi svého fotovoltaického systému.

Zatímco v případě tornáda do byly právě fotovoltaiky, které dodávaly domácnostem elektřinu jako první, v případě povodně je nutné před zapojením na revizi vyčkat. V situaci, kdy mohl být poškozen systém fotovoltaiky nebo bateriového úložiště je pro majitele hlavním úkolem se zařízením nemanipulovat a zavolat si na pomoc technika firmy, která systém instalovala.

„Omezte přístup do zasažené oblasti a zajistěte, aby do blízkosti zařízení nemohli lidé ani zvířata, dokud není potvrzeno, že je bezpečné. Pokud to podmínky dovolí, je samozřejmě na místě co nejdříve odčerpat vodu z prostoru, kde jsou umístěny baterie a střídače,“ upozorňuje Michal Petřek, manažer pro inovace českého distributora solárních technologií Raylyst. 

Nejmodernější baterie vydrží funkční i po zatopení na 72 hodin

Ani v případě zaplavení baterií ale nemusí být nutná náhrada zařízení. Jak upozorňuje Michal Petřek, nejmodernější systémy se pyšní vlastnostmi, díky kterým mohou být funkční i přesto, že pod vodou zůstaly i několik dní.

„Jde například o nové baterie Huawei Luna2000 S1, která dle testů zůstane funkční i přesto, že byla zatopena po první bateriový modul 72 hodin,“ dodává Michal Petřek, manažer pro inovace českého distributora solárních technologií Raylyst. 

Naše společnost tento produkt představí na svém stánku č. 6/19 na veletrhu moderní energetiky Smart Energy Forum v Praze ve dnech 9.-10. října 2024.

 I v takovém případě je ale klíčová spolupráce s odborníky a kompletní technická revize. Její součástí je ověření funkčnosti střídačů a baterií, zda nedošlo k jejich poškození, jističů, pojistek i dalších elektrických komponent, a nakonec i kontrola systému pro připojení k distribuční soustavě a integrity zapojení.

„Výstupem z revize jsou nakonec tři možné výstupy – opětovné zapojení systému či v případě poškození definice poškozených komponent k náhradě a také zápis pro pojišťovnu,“ uzavírá Michal Petřek, manažer pro inovace českého distributora solárních technologií Raylyst. 

Jak řešit pojistnou událost na FVE?

FVE je obvykle součástí pojištění nemovitosti, pokud není není-li z pojistky vyloučena. V případě, že máte pojištěnou domácnost, a spolu s ní i domácí FVE, je třeba pojistnou událost nahlásit a požádat zástupce pojišťovnu o pojistné plnění.

Určitě nezapomeňte nafotiti poškozený majetek ve stavu, v jakém jste jej po povodni nalezli. V případě poškození místnosti, kde se nachází střídač či baterie, vyfoťte celou místnost.

Poněkud jiná situace platí pro FVE, které jsou umístěny na firemním objektu. „Zde platí zásada, že firemní objekty mají FVE z běžného předmětu pojištění vyňatou. Proto je nutné elektrárnu pojistit samostatně,“ doporučuje Michal Petřek, manažer pro inovace českého distributora solárních technologií Raylyst.