6 000 MW: Proč hodlá ČEZ postavit tři solární „Temelíny“ do roku 2030?

ČEZ včera oznámil ambiciózní cíle v oblasti snížení emisí o 55 % ve srovnání s rokem 2019. V roce 2025 plánuje ČEZ vyrábět z uhlí pouze 25 % veškeré své produkce elektřiny, v roce 2030 už jen 12,5 %. V rámci VIZE 2030: ČISTÁ ENERGIE ZÍTŘKA se hodlá  ČEZ zaměřit na budování nové kapacity obnovitelných zdrojů energie (OZE) a akumulace energie.

Zdroj: ČEZ

Obří investice do OZE i jádra

Záměrem skupiny ČEZ je postavit 1,5 GW instalovaného výkonu v OZE do roku 2025 a celkem 6 GW v OZE do roku 2030. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Temelín, o celkovým výkonem cca 2100 MW.

„V oblasti OZE se zaměříme na Českou republiku. Předpokládáme, že dominantní technologie budou fotovoltaické elektrárny. Využijeme v první vlně výstavby naše vlastní pozemky na brownfieldech v severních Čechách,“ řekl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Oproti výstavbě větrných elektráren, jejichž výstavbu komplikuje u nás složitá povolovací procedura, se fotovoltaické elektrárny vyplatí stavět i kvůli ekonomickým důvodům. „Technologie již postoupily takovým způsobem, že v aukcích v Německu prakticky vždy fotovoltaiky poráží větrníky,“ upřesnil Cyrani.

„Mrzí nás, že v návrhu novely zákona o POZE byla solární technologie vyloučena z aukcí. Nicméně, budeme stavět nové solární elektrárny na bázi dotací z Modernizačního fondu. V budoucnosti je možné, že také využijeme aukcí či podobných nástrojů,“ dodal Cyrani.

Součástí uhlíkově neutrálního a stabilního portfolia společnosti zůstanou i jaderné elektrárny. Společnost bude zvyšovat jejich efektivitu a posilovat tak energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. Součástí plánu proto zůstává i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech.

Nové záměry a vize

Ke snižování emisí přispěje i další rozvoj už nyní největší elektromobilní dobíjecí sítě u nás. Do roku 2025 bude v provozu minimálně 800 veřejných dobíjecích stanic ČEZ. „Počítáme také s tím, že budeme významně investovat do chytrých sítí, tzv. smart grids, a produktů, které domácnostem umožní dosahovat energetických úspor a snižovat emise,“ komentoval Cyrani.

ČEZ dále oznámil nové záměry na podnikání v oblasti akumulace energie, automotive průmyslu a výroby vodíku. „Pracujeme na analýzy těžby lithia na Cínovci, zároveň připravujeme výstavbu Gigafactory na baterie a na rozvíjení infrastruktury pro elektromobily,“ dodal Cyrani.

Další oblasti zájmu ČEZ je využití použitých baterií z elektromobilů a samotných elektromobilů jako součástí moderních distribučních sítí. „Budeme je využívat pro vlastní potřebu v našich sítích nebo je nabídneme i zákazníkům,“ řekl Cyrani.

Součástí VIZE 2030 je rovněž důraz na digitalizaci a také na péči o zaměstnance s ohledem na měnící se kvalifikační požadavky a strukturu výrobních zdrojů a služeb poskytovaných Skupinou ČEZ. 

„Chceme být lídrem v energetických službách a čisté decentralizované výrobě elektrické energie a vytápění. Všechny klíčové zákaznické procesy budou dostupné online do roku 2025,“ uzavřel Cyrani.