Aktuálně: Poslanci diskutovali změny v revoluční novele LEX OZE 3

Minulý týden proběhla schůze Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny za účasti expert, asociací a poslanců. Na předmětu jednání byly změny v novele energetického zákona Lex OZE 3, která bude brzy projednávána ve druhém kole ve Sněmovně.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Nové možnosti akumulace energie a chytrého řízení spotřeby

“Minulý týden mě poslanci Róbert Teleky (KDU-ČSL) a Ivan Adamec (ODS) pozvali na přínosnou diskusi ohledně chystané novely energetického zákona Lex OZE 3. Byli na ní zástupci nás obchodníků, distributorů, ERÚ, ČEPS – zkrátka všichni klíčoví účastníci trhu“, komentoval jednání Hospodářského výboru Poslanecké Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti E.ON Energie.

Lex OZE 3 je skvělá věc, která otevírá nové možnosti akumulace energie a chytrého řízení spotřeby. Panuje všeobecná shoda, že tyhle věci v moderní energetice chceme a potřebujeme.

Nové výzvy

“Zároveň ale Lex OZE 3 přináší řadu výzev. Jsem proto rád, že o nich diskutujeme, protože důsledky a dopady mají obrovský vliv na celý trh. Za tím „hezkým“ navenek je skryta spousta komplikovaných věcí – stabilita sítě, bezpečnost dodávek a podobně,” dodal Zápotočný.

V diskuzi vysvětloval Zápotočný zejména roli obchodníků s elektřinou.  

“Nejsme jen ti, kteří nakupují a prodávají energie, ale naší rolí je také řízení odchylky (jsme tedy jakási pojišťovna, která odchylku uhradí a zajistí), fungujeme jako dodavatelé poslední instance, děláme ze složitých systémů a procesů jednoduché bezpečné produkty nebo edukujeme zákazníky, pro které jsme průvodcem světem energií a vysvětlujeme jim, jak mohou fungovat a jakých možností využívat,”zdůraznil Zápotočný.

Dopady na domácnosti

Z pohledu zákazníka, že je například nutné rozlišovat, na koho a jakým způsobem Lex OZE 3 dopadá. Majitel rodinného domu má úplně jinou pozici a možnosti než nájemník bytu v panelové domě. I na to se musíme dívat, například při diskusi o navyšování regulované složky ceny elektřiny.

“Poslanci mají můj obdiv za to, že byť nejsou energetici, mají zájem to téma pochopit a chtějí znát pohled všech účastníků trhu. Za mě by taková setkání mohla být častěji, osobně rád kdykoliv přijdu. Příprava zákonů nebo novel není vůbec jednoduchá věc, ale když se do ní zapojí všechny zainteresované strany, věřím, že se podaří odhalit všechna rizika a napsat ten zákon opravdu dobře,” uzavřel Zápotočný.