Aktuálně: Jak se změní podpora z programu Nová zelená úsporám a programu OPPIK pro nové fotovoltaické elektrárny od roku 2020?

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček minulý týden v deníku Právo prohlásil, že vláda bude dále podporovat rozvoj fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů a firem i v následujících letech. Za tímto účelem bude k dispozici na zelená a chytrá řešení až 400 miliard korun. Jaké změny brzy přijdou? Kde získat další informace?

Gildemeister


Nový koncept zelené elektromobility napájené Sluncem

Podle Havlíčka v blízké budoucnosti hodlá stát prosadit nový koncept, který se bude v rámci národní hospodářské strategie intenzivně v příštích deseti letech podporovat. 

„Je to koncept obnovitelného zdroje, akumulace a dobíječky. Na rodinném domě se z fotovoltaických panelů vyrobí elektřina, ta se bude akumulovat, a večer částečně něco spotřebujete a současně si dobijete auto. To se dá vytvořit na střechách celé řady rodinných domků proto, že to bude ekonomicky zajímavé. Jsem přesvědčen, že lidé budou přemýšlet nejdřív ekonomicky a až pak ekologicky,“ prohlásil Havlíček.

Podle Havlíčka bude mít stát extrémní množství zdrojů z Evropské unie na chytrý a současně zelený stát. „Samozřejmě že peníze nebudou jen pro rodinné domy. Fotovoltaické panely se dají umístit i na panelové domy, průmyslové nebo zemědělské areály. Tyto peníze budeme moci využívat celá 20. léta,“ dodal Havlíček.

V následujícím období by ČR měla mít asi 520 miliard korun z evropských strukturálních fondů. Z toho by mělo jít 75 procent na zelená a chytrá řešení, tedy řádově 400 miliard korun. To se rozdělí mezi jednotlivé resorty, které se již nyní  vytváří programy.

„Už dnes to ohledně dobíječek diskutujeme s ministerstvem životního prostředí, dopravy a pro místní rozvoj. Dobíječky, jichž by do roku 2030 mělo být asi 25 tisíc, musíme řešit jak z úhlu pohledu rodinných domů, tak z úhlu podnikatelů, obcí, dopravy, dobíječek u silnic,“ uvedl Havlíček.

Kde získat další informace o nových dotacích?

Pokud se chcete dovědět více na téma vize „zeleného a chytrého státu“ a získat aktuální informace o nových dotacích pro FVE a bateriové systémy, pak Vám doporučejeme účast na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 19. listopadu,  kde vystoupí:

– náměstek MPO sekce Fondu Ing. Marian Piecha, Ph.D., LLM – přednáška: Změny v dotacích OPPIK pro firmy

– náměstek MŽP pro řízení sekce Fondu EU  – Ing. Jan Kříž– přednáška: Změny v dotacích NZU pro domácnosti

Registrace a další informace

Vše podstatné najdete na tomto odkazu. Při registraci online v termínu do 7.listopadu platí sleva

Důležité sdělení: konference Smart Energy Forum dne 19. listopadu v Praze je již z 90 % obsazená, v sálu zbývají poslední volná místa