Aktuálně: ČEZ míří do světové solární extraligy

Německá energetická společnost RWE prodává svoji dceřinou společnost Belectric, která patří k největším hráčům na světě v oblasti EPC a O&M služeb pro fotovoltaické elektrárny. O koupi společnosti Belectric usiluje česká energetická společnost ČEZ, která touto akvizicí míří mezi špičky solárního byznysu ve světě.

Zdroj: Belectric

Akvizice solárního obra

Česká energetická společnost ČEZ požádala německý antimonopolní úřad o schválení převzetí kontroly nad společností Belectric, kterou prodává gigant RWE. Před pěti lety RWE akvírovala Belectric za cca 2,5 miliardy korun.

Společnost Belectric dosud postavila více než 460 fotovoltaických elektráren (FVE) s celkovým výkonem téměř 4 gigawatty a patří ke světovým lídrům v oblasti EPC služeb (development a výstavba FVE).  Jako poskytovat O&M služeb (provoz a servis FVE) Belectric  poskytuje služby pro solární zařízení o výkonu více než 2,2 gigawattu po celém světě.

V současnosti Belectric připravuje výstavbu nových FVE o výkonu přes 730 MW po celém světě od Německa až po Indii. Kromě výstavby FVE je Belectric aktivní i na poli akumulace energie. S přibližně 500 zaměstnanci je Belectric jedná z největších společnosti v oboru v Evropě.

Sázka na boom fotovoltaiky

Polostátní ČEZ v současnosti výrazně posiluje v solární energetice. Podle nedávného prohlášení Daniela Beneše, CEO společnosti ČEZ, hodlá jen v Česku postavit firma 6000 MW nových FVE do roku 2030 a také 300 MW bateriových systémů akumulace energie.

V současnosti ČEZ požádal o schválení transakce Spolkový úřad pro hospodářskou soutěž. Jde o „nepřímé nabytí všech akcií a výhradní kontroly nad skupinou Belectric Group“, uvádí úřad na svém webu.

I když ČEZ zatím odmítá komentovat chystanou akvizici Belectric, jeho cílem je další expanze v solárním byznysu za hranicemi Česka. V současnosti ČEZ provozuje portfolio FVE o výkonu130 MWp v ČR a Bulharsku.

Po dokončení převzetí Belectric získá ČEZ silného partnera pro další rozvoj svým byznysových aktivit v oblasti solární energetiky. ČEZ se hodlá zřejmě stát brzy velmi silným hráčům v tomto byznysu, který zažívá v posledních letech silný boom po celém světě.