Akademici připravují spuštění systému na výrobu vody pomocí fotovoltaických panelů

Tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT v Praze dorazil do Dubaje, kde dokončuje realizaci technologie S.A.W.E.R. v českém pavilonu pro mezinárodní výstavu EXPO 2020. Systém bude během následujících dvou týdnů zprovozněn jako celek a připraven na trvalý provoz.

 

Zdroj: UCEEB

Zdroj: UCEEB

Úspěšné testování

Od roku 2019 se systém S.A.W.E.R. pod vedením vědců z UCEEB testuje v Saúdské Arábii, kde má nejen získat vodu z vodní páry, ale dokáže ji využít i ke kultivaci pouště v úrodnou půdu.

Zatímco běžným chladičem lze z pouštního vzduchu dostat v průměru 10 litrů denně, zařízení S.A.W.E.R. podle odhadů vědců dokáže vyprodukovat 100 až 200 litrů denně. Pokusy v poušti v Suwajhánu ve Spojených arabských emirátech, asi 80 kilometrů daleko od moře, však jejich očekávání ještě zdaleka předčily, a to kvůli vysoké vlhkosti vzduchu.

„S.A.W.E.R. v poušti nám odpoví na dvě zásadní otázky: jak si poradí kromě vysokých teplot například s jemným pískem a dalšími přírodními podmínkami, a zda a jak rychle se nám může podařit kolem mobilní verze systému skutečně vytvořit oázu? To bychom pak chtěli v podobě časosběrného dokumentu ukázat na Expo 2021 i návštěvníkům národního pavilonu. V něm má další S.A.W.E.R. vyrábět dokonce přes pět set litrů vody denně, ale bude fungovat přece jen v přívětivějším prostředí, než je odlehlá poušť,“ říká generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2021 Jiří F. Potužník.

Oficiální premiéra

Typová jednotka S.A.W.E.R. využívá celkový průtok venkovního vzduchu 2000 m3/h a v suchém a horkém prostředí pouště (klimatické podmínky Rijád) vyprodukuje v autonomním provozu průměrně 100 litrů vody denně. Pokud je zařízení napojeno na síť, produkce je zhruba dvojnásobná. V takovém prostředí má zařízení S.A.W.E.R. oproti běžným čistě kondenzačním zařízením osmkrát vyšší produkci vody.

Hlavním specifikem systému S.A.W.E.R. je autonomní provoz. Energetické potřeby systému jsou plně hrazeny ze sluneční energie (solární fototermické kolektory, fotovoltaické moduly, akumulace tepla a elektrické energie). Vedlejším produktem technologického systému je pak teplá voda pro sprchování a chladný vzduch pro klimatizaci budovy. Skvěle se proto hodí do oblastí, kde chybí jakákoliv infrastruktura.

Vědci z  UCEEB propojí hlavní části systému (tepelné čerpadlo, akumulaci tepla a chladu, sorpční jednotku), dokončí realizaci hybridních fotovoltaických kolektorů na střeše pavilonu, nainstalují čidla a systém monitoringu celého zařízení a napojí systém pro získávání vody ze vzduchu na technologii fotobioreaktoru a závlahy zahrady.

Systém S.A.W.E.R. bude v Dubaji technicky integrován a vizualizován v rámci české expozice, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. Zařízení bude denně dodávat průměrně 500 litrů určených k podpovrchové zálivce zahrady v areálu českého národního pavilonu.

Další informace o systému S.A.W.E.R. naleznete v níže uvedeném videu.