AIKO vstoupilo na český fotovoltaický trh s revoluční technologií ABC panelů. Podaří se jí ovládnout trh?

Fotovoltaické panely s ABC články mají zlepšit estetiku fotovoltaických instalací a také zvýšit jejich účinnost. Jaké jsou přednosti technologie All Back Contact  (ABC) panelů? Proč jejich výrobce, společnost AIKO Solar Energy, vzbuzuje na českém trhu takový zájem?

Zdroj: AIKO

Mimořádný úspěch

„ABC panely od společnosti AIKO Energy jsou naprosto úžasné! Od našich zákazníků máme mimořádně pozitivní ohlasy,“ uvádí na sociálních sítích společnost Greenforce, která se zabývá instalacemi fotovoltaických elektráren.

Nejlepším důkazem je fotografie na internetu, která zachycuje FV instalaci v obci Radonice východně od lázeňského města Karlovy Vary. Černá barva solárních panelů barevně ladí se střechou budovy. Působí spíše dojmem promyšleného doplňku, než instalace násilně přilepené k hotovému návrhu domu.

Tento efekt by nebyl možný bez unikátní konstrukce ABC panelů, které vyrábí společnost AIKO. Panely se vyznačují tím, že stříbrné kontakty elektrod, které narušují estetiku celé stavby, jsou umně ukryty na zadní straně článků. Kromě zlepšení vizuálního vzhledu tento postup umožňuje také zvětšit plochu článků, které takto lépe pohlcující sluneční záření.

AIKO na trhu v České republice

Výrobce panelů AIKO debutoval v zemích střední a východní Evropy v roce 2023 a v České republice se hned setkal s velkým zájmem, přičemž podepsal smlouvy s velkoobchody 25energy a Memodo. Jeho výrobky byly rovněž zařazeny do portfolia obchodní platformy vlastněné rychle rostoucí společností Woltair.

AIKO se na trhu v České republice objevilo v příhodnou dobu. Především se výrazně zlepšil výkon solárních panelů. Na začátku letních prázdnin vyhlásil web TaiyangNews společnost AIKO za lídra v oblasti účinnosti solárních panelů. Panely vyrobené společností AIKO dosáhly v testech účinnosti 24 %. Společnost AIKO si v žebříčku TaiyangNews udržuje první místo až do současnosti.

Panely s ABC články společnosti AIKO patří mezi lídry na trhu také z hlediska velmi nízkého teplotního koeficientu (-0,26 %/°C) a velmi nízké degradace výkonu (do 1 % během prvního roku a 0,35 % v dalších letech používání). Výrobce poskytuje 30letou záruku na výkon panelu a 15letou záruku na výrobek.

Solární panely AIKO jsou vybaveny i dalšími bezpečnostními prvky. Jak fungují? Během dne nejsou panely osvětleny rovnoměrně, takže některé články mohou přijímat více slunečního světla než jiné. To vede ke vzniku tzv. horkých míst (nebo-li „hot spotů“), které snižují účinnost celé instalace a mohou vést i k samovznícení. Technologie AIKO snižuje riziko vzniku takových horkých míst až o 40 %. Ještě letos by měl výrobce uvést na trh také zařízení pro monitorování horkých míst.

Vývoj a ocenění za inovace

Tyto výsledky byly uznány mezinárodními odborníky. V loňském roce získala společnost AIKO ocenění Red Dot Product Design Award za jedinečný průmyslový design a také Intersolar Award za inovace. Současně výrobce zvítězil také v testu pořádaném časopisem PV Magazine, v němž byly testovány monofaciální (jednostranné) panely (průměrná energetická účinnost 104,79 Wh/Wp).

Rok 2023 skončil pro společnost AIKO stejně dobře, jako začal. Po řadě ocenění získaných na světových akcích si výrobce sáhl na regionální trofej udělovanou za inovace v zemích střední a východní Evropy – Cisolar Award.

„Toto ocenění je uznáním neustálých investic společnosti AIKO do inovací a snahy o dosažení technologického prvenství,“ komentoval Lukasz Przygucki, obchodní ředitel společnosti AIKO pro střední a východní Evropu.

Loňský rok potvrdil, že investice do inovací v oblasti solárních panelů se vyplácí. V roce 2020 společnost AIKO vybudovala své druhé výzkumné a vývojové centrum mimo Čínu. Tentokrát vzniklo v německém Freiburgu. Společnost nyní ve svých výzkumných a vývojových centrech zaměstnává 2 300 lidí a do vývoje svých produktů investuje 3 % svých ročních tržeb. Za poslední tři roky vynaložila společnost AIKO na investice více než 350 milionů dolarů, což se mimo jiné projevilo v 1020 patentech ve více než 30 zemích a regionech světa.

Efekt aktivit společnosti AIKO na poli výzkumu a vývoje se projevil právě v roce 2023. Za pouhých dvanáct měsíců značka získala silné povědomí a současně se etablovala jako lídr v oblasti výkonu a designu.

S tímto zázemím se chce globální výrobce posunout dál. Plány pro rok 2024 zahrnují mimo jiné další expanzi v České republice, Polsku, západoevropských zemích, ale také v Asii a Austrálii. V blízké budoucnosti chce AIKO vstoupit také na nové trhy, a to do Spojených států a zemí severní Afriky. Fotovoltaické panely s ABC články mají zlepšit estetiku fotovoltaických instalací a zvýšit jejich účinnost. Jaké jsou přednosti panelů All Back Contact (ABC) a proč jejich výrobce, společnost AIKO Solar Energy, vzbuzuje na českém trhu takový zájem?