Agrovoltaika jako jedinečná příležitost pro energetiku a zemědělství

Cíle EU jsou ambiciózní: celkové využití solární energie má do roku 2030 dosáhnout přibližně 750 gigawattů (GW). V této souvislosti nabývají na významu koncepty dvojího využití půdy, zejména to platí o agrovoltaice.

Zdroj: Intersolar

Zdroj: Intersolar

Masívní rozvoj díky symbióze

Podle studie německé energetické agentury Dena čeká agrovoltaiku v Evropě díky programům financování a nové legislativě masivní rozvoj. Současně se mílovými kroky rozvíjí aplikovaný výzkum agrovoltaiky a roste počet projektů v tomto oboru.

Na veletrhu Intersolar Europe, přední světové výstavě zaměřené na solární energetiku, budou mít návštěvníci možnost seznámit se s pestrou škálou technologií, produktů a řešení a získat tal hlubší přehled o osvědčených postupech a nejnovějším vývoj v oblasti agrovoltaiky.

Veletrh Intersolar Europe se bude konat ve dnech 19. až 21. června 2024 v rámci The smarter E Europe, největší skupiny výstav pro energetický průmysl na kontinentu, v Mnichově. Akci budou doprovázet tři výstavy ees Europe, Power2Drive Europe a EM-Power Europe.

Zemědělství nebo obnovitelné zdroje energie – v minulosti to bylo buď jedno, anebo to druhé. Avšak, agrovoltaika přináší nový, inovativní přístup, který nabízí slibné možnosti pro zemědělství a ochranu klimatu tím, že spojuje zemědělskou výrobu a výrobu elektřiny na stejné ploše. Díky agrovoltaice si fotovoltaika a zemědělství již nekonkurují, ale vzájemně se doplňují.

Výhody agrovoltaiky

Pro plné využití potenciálu agrovoltaiky bude ve střednědobém horizontu nezbytná nová legislativa. Výhody dvojího využití půdy v podobě agrovoltaiky jsou zřejmé: slučuje solární energii se zemědělstvím a přináší ochranu v podobě před bouřkou, vichřicí, mrazem, což je pro zemědělce velkým pozitivem.

Náklady na výrobu elektřiny jsou díky agrovoltaice nižší než u malých střešních instalací a příjmy zemědělců se diverzifikují. Stínění a ochrana proti větru, které solární panely poskytují, snižují odpařování.

Současně již byly vyvinuty inovativní solární panely, které rovněž sbírají dešťovou vodu pro zavlažování. To může být přínosem pro zemědělské činnosti, protože zvyšuje jejich odolnost proti neúrodě.

Mnoho různých aplikací

Využití agrovoltaiky je široké a zahrnuje mnoho různých způsobů zemědělského využití, včetně zahradnictví, vinařství, orné půdy a dokonce i pastvin. Potenciál agrovoltaiky je zřejmý zejména v zahradnictví a vinařství, kde může zvýšit výnosy některých rostlin.

Zejména v jižní Evropě, kde jsou klimatické změny citelné, mohou z této technologie těžit bobuloviny, vinná réva a olivy. Ovoce a plodová zelenina mohou poskytovat stejné výnosy i v případě drobného zastínění solárními panely. Studie společností Iliotec a institutu Fraunhofer ISE identifikovala nové možnosti agrovoltaiky pro mnoho plodin pěstovaných na orné půdě, jako je řepka, celer, cibule a zelí.

Projekty osvědčených postupů v Evropě

Pilotní projekty v oblasti agrovoltaiky vznikají po celé Evropě. Například v nizozemském Meierijstadu realizuje společnost BayWa r.e. AG a její dceřiná společnost GroenLeven průkopnický agrovoltaický projekt, solární instalaci o výkonu 8,7 megawattů pokrývající rozsáhlou malinovou plantáž.

Na Sicílii rostou fíky a olivy mezi řadami solárních panelů v rámci největší agrovoltaické  elektrárny v Evropě, která má výkon 135 MWp. V německém Neißeaue pracuje společnost Next2Sun Technology GmbH na solární farmě s vertikálními panely o výkonu 20 MWp, zatímco Vattenfall buduje velký agrovoltaický projekt o výkonu 79 MW s využitím jednoosého trackeru na 93 hektarové farmě v Německu.

Intersolar Europe 2024: zvláštní pozornost agrovoltaice

Intersolar Europe, přední světový veletrh v oblasti solárního průmyslu, klade v roce 2024 zvláštní důraz na agrovoltaiku. Tomuto tématu bude věnována speciální expozice ve venkovním areálu.

Partnery speciální expozice jsou společnosti BayWa AG, BayWa r.e., Conexio PSE, Vista Geo a ZIMMERMANN PV-Steel Group. Tyto společnosti budou mimo jiné prezentovat trackovací systémy pro agrovoltaické aplikace.

Navíc z více než 1 370 vystavovatelů na veletrhu Intersolar Europe bude přibližně 60 expozic prezentovat agrovoltaické produkty a řešení. Odborníci se do tématu ponoří hlouběji a nabídnou ještě širší informace na řadě zasedání v rámci fóra Intersolar Forum a konference Intersolar Europe.

Výstava Intersolar Europe a souběžné akce ees Europe, Power2Drive Europe a EM-Power Europe se budou konat od 19. do 21. června 2024 v rámci skupiny veletrhů The smarter E Europena výstavišti v Mnichově.