AERS uvedl do provozu největší firemní bateriové úložiště v Česku

„Včera jsme úspěšně oživili a spustili největší bateriové úložiště v ČR v areálu Fenix Jeseník (2,95MWh). Záměrem investora je zejména obchodování na spotovém trhu, které významným způsobem zlepší ekonomickou bilanci energií podniku,oznámil Cyril Svozil jr., místopředseda představenstva Fenix Group a.s. a ředitel společnosti AERS s.r.o, která vyrábí v Česku stále populárnější bateriové systémy akumulace energie.

Zdroj: AERS

Sázka na inovace

AERS, dceřiná společnost Fenix Group, již od roku 2018 v Jeseníku vyrábí domácí bateriová uložiště. Ve spolupráci s ČVUT její technici vyvinuli algoritmus, jehož pomocí dokáže software uložiště správně vyhodnotit, kdy má dům nastřádanou elektřinu z fotovoltaiky pustit (prodat) jako přebytek do veřejné sítě, aniž by to ohrozilo chod domácnosti. Zajímavé řešení, které pomáhá domácnostem a také firmám snižovat účty za elektřinu.

AERS také v roce 2021  český trh uvádí nové kompaktní all-in-one bateriové úložiště DES s kapacitou 328 kWh a výkonem až 300 kW, které využívá použité baterie z elektromobilů a plug-in hybridů vozů Škoda. „Jeho velká přidaná hodnota spočívá v tom, že do našeho all-in-one technologického řešení můžeme umístit kapacitu až 41 kWh. To je novum, které posouvá energetickou logiku domácnosti, ale i menších podniků, na zcela novou úroveň,“prohlásil v rozhovoru pro portál www.solarninovinky.cz ředitel AERS Cyril Svozil Jr.

Nyní AERS přichází na trh s českým primátem. Ve svém jesenickém areálu postavil a uvedl do provozu největší firemní bateriové uložiště (BESS) v České republice. Nejnovější BESS je poskládaná do dvou kontejnerů o kapacitě 2,95 megawatthodiny. Použitá technologie využívá dynamicky řízené výkonové střídače DC/AC ve 4Q režimu, které zajišťují řízený všesměrový tok energie.

Naše úložiště SAS (špičkovací akumulační stanice) je primárně určeno pro průmyslové objekty. „Umí špičkovat, vykrývat mikrovýpadky, akumulovat zisky z fotovoltaické elektrárny a brzy již navíc umožní průmyslovým objektům využívat výhod nakupování/prodávání energie na spotovém trhu,“ dodává Svozil.

Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v průmyslu, zemědělství či službách budoucnost. Všude tady může nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj optimalizace spotřeby energie v průběhu dne.

„Nová SAS (špičkovací akumulační stanice) bude v Jeseníku špičkovat spotřebu areálu a zaskakovat v případě mikrovýpadku,“ upřesňuje Svozil.

BESS je navržena tak, aby umožňovala modulární dimenzování i pro jiné cílové aplikace. Modulární koncepcí je zajištěna možnost navýšení provozního výkonu měničů nebo akumulační kapacity energetického zásobníku. Stanice SAS je vybavena řídicím systémem PMS (Power Management System), který zajišťuje řízení chodu celé technologie a dynamické řízení podle potřeb provozovatele a provozních stavů v distribuční soustavě.

Investice do energetické soběstačnosti

Vestavěný střídač v BESS dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Silnou stránkou BESS je špičkovací management, inteligentní monitoring a ovládání zařízení.

Okolo 80 milionů korun Fenix letos investuje do vybudování energetického centra. To bude kromě zmíněného BESS tvořit malá vodní a malá větrná elektrárna a park solárních panelů.

Ekonomika návratnosti našich SAS je v podstatě velmi jednoduchá. Za prvé snížení příkonu rezervovaného u distributora – tedy uříznutí špiček v odběrovém diagramu objektu. Za druhé prevence mikrovýpadků a škod s tím spojených.

„Pro konkrétní představu jsme jako pilotní projekt SAS spustili v roce 2019 velkou baterku (výkon 600kW, kapacita 614 kWh) v našem vlastním výrobním závodě Fenix v Jeseníku a návratnost jsme si na konkrétních datech spočítali na 7 let,“ říká Svozil.

„Celá kalkulace vychází z výpočtu návratnosti zařízení a ta prochází v současnosti poměrně revoluční změnou způsobenou dramatickým nárůstem cen elektřiny. Zatímco před dvěma lety byla návratnost FVE elektrárny poměrně dlouhá, tak dnes již lze konstatovat, že prakticky každá správně nainstalovaná elektrárna se vrátí v řádu několika málo let,“ uzavírá Svozil.