98 GW: Německo dramaticky zvyšuje cíl pro fotovoltaiku do roku 2030

Německá vláda ve středu schválila balíček opatření k ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého, na kterém se už v září domluvily koaliční strany.  Součástí poměrně ambiciózního plánu je i navýšení cíle pro instalovaný výkon ve fotovoltaice ze současných 52 GW až na 98 GW do roku 2030.

Wikipedia


Ambiciózní plán

Série opatření, která  Německo bude stát více než 50 miliard eur (cca 1,3 bilionu Kč), do roku 2023, má vést k tomu, že země splní svůj klimatický cíl pro rok 2030. Tím je snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.

Kabinet kancléřky Angely Merkelové (CDU) počítá například se zpoplatněním oxidu uhličitého vyprodukovaného v oblastech dopravy a bydlení skrze systém národních emisních povolenek. To by mělo vést k postupnému zvyšování cen benzinu, nafty, zemního plynu i topných olejů.

Klesat od roku 2021 naopak budou ceny elektřiny. Už o rok dříve půjdou dolů ceny v dálkové železniční dopravě, kde se má daň z přidané hodnoty snížit z 19 na sedm procent. 

Balíček, jehož jednotlivá opatření bude postupně schvalovat i parlament, dále počítá se zvýšenou podporou elektromobilů, pro které má být do roku 2030 vybudován milion veřejně přístupných dobíjecích míst, nebo s většími investicemi do zateplení domů a výměny starých topení. 

Zelená pro OZE

V rámci přijatého balíčku opatření se v Německu počítá s tím, že podíl obnovitelných zdrojů energie má stoupnout ze současných 44 na 65 procent.

Solární branže si tak oddechla. Ještě nedávno hrozilo ukončení podpory pro nové fotovoltaické elektrárny po dosažení instalovaného výkonu ve výši 52 GW, kde se Německo pravděpodobně dostane již v polovině příštího roku.

V praxi to znamená, že do roku 2030 se v Německu postaví dalších 50 GW nových solárů. Navíc, německá vláda hodlá více podpořit fotovoltaické elektrárny v rámci komunit a také pro obecní domy.

Zástupci Německé solární asociace BSW-Solar nový cíl rozvoje pro fotovoltaiku uvítali, ale také zdůraznili nutnost upravit stávající legislativu tak, aby se reálně mohl nový cíl ve výši 98 GW do roku 2030 s Německu splnit.