97,4 % spotřeby elektřiny ve Skotsku pokrývají obnovitelné zdroje

Skotsko láme rekordy ve výrobě zelené energie již od roku 2011. Hlavním obnovitelným zdrojem elektřiny ve Skotsku je v současnosti vítr, ale roste i výroba energie z vody.

Zdroj: Portiva

Obnovitelný šampión

V roce 2011, kdy Skotsko již využívalo 37 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), si stanovilo cíl týkající se dalšího rozvoje zelené energetiky. Plánem Skotska bylo do roku 2020 generovat 100 % hrubé poptávky elektřiny v zemi z obnovitelných zdrojů.

V roce 2014 Skotsko poprvé v historii vyprodukovalo více elektřiny z OZE než z fosilních zdrojů- jaderných zdrojů, uhlí a plynu.

„Fakt, že energie z obnovitelných zdrojů překonala jadernou energii v první polovině roku 2014, ukazuje na velký potenciál obnovitelných zdrojů. Mohou být bezpečným a výhodným zdrojem elektřiny pro Skotsko,“ reagoval tamní ministr pro energetiku Fergus Ewing.

Podpora veřejnosti

V roce 2014 se ve Skotsku začalo také investovat do výstavby fotovoltaických elektráren. Jejich celkový instalovaný výkon tehdy činil 174 MW (pro srovnání ČR disponovala 2124 MW).

Skotsko má pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie ty nejlepší podmínky. Už od padesátých let drží „pod palcem“ 85 % vodních elektráren, a v současnosti dominuje pobřeží Skotska všem britským projektům na rozvoj vodních, přílivových a větrných elektráren

Podle průzkumu veřejného mínění navíc 6 Skotů z 10 preferuje stavbu nových větrných elektráren, oproti využití nukleární energie, či břidlicového plynu. 8 z 10 pak podporuje rozvoj hydroenergetiky.

Velké ambice

V roce 2020 pokryly OZE ve Skotsku 97,4 % spotřeby elektřiny. Bylo to o 8 % více než v roce 2019.

Hlavními zdroji obnovitelné energie ve Skotsku zůstávají větrné a vodní elektrárny umístěné na pevnině. Skotové počítají přitom i s využití méně tradičních vlnových a příbojových elektráren.

„Zelené“ Skotsko má nastaveny jedny z nejambicióznějších cílů v rámci změny klimatu na světě. V budoucnu se mimo plného využití obnovitelné energie ve všech oblastech od elektřiny přes transport až po vytápění zavázalo, že bude do roku 2045 uhlíkově neutrální.