830 MW: Polská fotovoltaika zažila v roce 2019 obří boom

Instalovaný výkon v polské fotovoltaice na konci roku 2019 dosáhl téměř 1300 MW. Podle sdělení operátora polské přenosové sítě Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) se v minulém roce v Polsku připojilo rekordní množství nových fotovoltaických instalací o výkonu ve výši 830 MW.

Zdroj:_Wikipedia

Zdroj:Wikipedia

 

Rekordní červenec

Díky dobrému počasí v listopadu a prosinci 2019 se instalovaný výkon v tomto období zvýšil o téměř 200 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE). Podle statistiky PSE instalovaný výkon v polské fotovoltaice dosáhl na konci roku 2019 historického rekordu ve výši 1299,6 MW.

 

Za celý rok 2019 se v Polsku připojilo do sítě 830 MW nových FVE. V praxi to znamená, že v loňském roce bylo v Polsku měsíčně připojeno průměrně 69 MW nových FVE do sítě. Nejsilnějším měsícem se loni stal červenec, kdy se v Polsku instalovalo 116 MW nových FVE.

 

Reálně instalovaný výkon polských FVE ve výši až 1300 MW může být však daleko vyšší. Důvodem jsou nepřesnosti ve statistice operátoera přenosové sítě PSE, který dostává přesné údaje od regionálních operátorů distribučních sítě s několikatýdenním zpožděním.

Úspěch aukcí i malých decentrálních zdrojů

 

V posledních měsících loňského roku rozvoj polské fotovoltaiky umožnily zejména středně velké korporátní FVE na střechách a také a pozemní FVE o výkonu do 1 MWp. Jednalo se o nové projekty, které byly podporovány pomocí aukce v červnu 2017, a jejichž zahájení bylo podmíněno uvedením do provozu do konce první poloviny roku 2019.

 

Loni v prosinci se v rámci poslední 5. aukce nově schválila realizace až 750 MW nových pozemních FVE. Vysoutěžené ceny za dodávku solární energie přitom dosáhly téměř shodných cen, za jakou se obchoduje elektřina z konvenčních fosilních elektráren na burze.

 

Vše nasvědčuje tomu, že Polsko může i v budoucnosti očekávat další boom solární energetiky, na zemi i na střechách. „Díky nové aukci vznikne v Polsku 750 MW nových pozemních FVE do 2 let,“ komentovala výsledky nedávné aukce Dorota Gręda, mluvčí Polské komory obnovitelných zdrojů. „Další tisíce nových solárních elektráren vyrostou na střechách rodinných domů a firem“.