820 kWp: V Dukovanech vyroste největší Carport se solární střechou v Česku

Do konce první poloviny příštího roku vznikne v areálu jaderné elektrárny v Dukovanech nové parkoviště pro zaměstnance, jehož střecha bude pokryta solárními panely. Vznikne tak největší solární Carport o výkonu 820 kWp v Česku.

Zdroj: ČEZ

Zdroj: ČEZ

2600 panelů v Dukovanech

Na střeše nového krytého parkoviště bude umístěno postaveno více než 2 600  fotovoltaických panelů, dodají tak ještě větší smysl novému parkovišti s 332 parkovacími místy určenými pro zaměstnance elektrárny ale i návštěvníky infocentra, které každoročně láká na prohlídky jedné z našich jaderných elektráren.

Solární Carport by měl být jedním z projektů k dosažení klimatických dohod, ke kterým se společnost ČEZ hlásí. Díky výstavbě na střeše budovy získá ČEZ další elektrickou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů a navíc nebude zabrána žádná zemědělská půda, jako tomu často u projektů solárních elektráren bývá.

Začátek prací

Práce na stavbě nového parkoviště už probíhají a tak je možné na ploše 8 267 m2, která bude pro parkoviště vyhrazena možné potkat zaměstnance pracující na její výstavbě. Aktuálně podle společnosti probíhají práce na úpravě terénu.

Podle společnosti ČEZ je nové parkoviště také příspěvek ke splnění cílů Pařížské klimatické dohody, která má za cíl udržet nárůst globální teploty hluboko pod 2° Celsia oproti době přes průmyslovou revolucí. Společnost tak chystá v budoucnu další projekty, které by měli zajistit aby Evropa těmto cílům dostála.

Nové parkoviště by mělo být hotové do dubna příštího roku a energii by mělo jak již bylo uvedeno začít dodávat do jeho poloviny. Výstavba přijde ČEZ na 60 milionů korun.

Další zelené projekty

ČEZ, jehož většinovým vlastníkem je Ministerstvo financí ČR dlouhodobě investuje do technologií moderní energetiky, které by mu měli zajistit pevnou pozici na energetickém trhu i v budoucnu.

Mezi jeho projekty tak patří rozsáhlá síť nabíječek elektromobilů po celé republice, které staví hlavně u dálničních tahů a obchodních center. Díky stálému rozšiřování sítě nabíječek letos očekává, že do elektromobilů „proteče“ více jak 2 miliony kWh elektrické energie.

Pro efektivnější řízení energetické sítě a to v budoucnosti s méně předvídatelnými obnovitelnými zdroji energie jako jsou sluneční či větrné elektrárny připravuje firma i instalaci více než 600 000 chytrých elektroměrů. Ty umožní větší sledování jak pro firmu samotnou tak i lepší přehled o spotřebě energie pro spotřebitele.