8 MWp: Hyundai postaví největší střešní solární elektrárnu v Česku

Prudce zdražující energie motivují průmyslové podniky k úsporám a také investicím do nových fotovoltaických elektráren. Touto cestou se rozhodla vydat také korejská automobilka Hyundai, která chystá stamilionové investice do budování fotovoltaických elektráren či do úsporného vytápění budov.

Zdroj: SFŽP

Největší solární elektrárna v Česku

Nošovický závod Hyundai letos podle sdělení deníku E15 vydá jen za elektřinu a plyn tři čtvrtě miliardy korun. Jediné výrobní „pobočce“ jihokorejské automobilky v Evropské unii se postupně krátí období levných cen – kontrakty na energie pro letošek a část příštího roku uzavřela před vypuknutím energetické krize a čekají ji jednání o nových smlouvách za aktuální, násobně vyšší ceny.

„Momentálně je největším projektem fotovoltaická elektrárna, která bude v průběhu příštího roku instalována na střechách našich výrobních hal. Investice výrazně přesáhne sto milionů,“ uvádí mluvčí závodu Petr Michník. Výkon nové elektrárny na střechách automobilky dosáhne zhruba osmi megawattů.

Rekordní zájem firem

Zájem firem o investice do nových střešních fotovoltaických elektráren je rekordní. Největší solární elektrárny byla letos připojena do sítě na počátku srpna v logistickém centru v Kojetíně, které bude využívat společnost Amazon. Její výkon činí cca 4 MWp.

„V srpnu jsme dokončili na střeše logistického areálu u Kojetína největší střešní solární elektrárnu o výkonu necelých 4 MWp. Na instalaci se použily střídače SolarEdge a celkem 8590 monokrystalických panelů o výkonu 460 Wp,“ uvedl Zdeněk Tříska, COO ve společnosti Solar Global.

Obří zájem o firemní FVE potvrzují také data o podaných žádostech z dotačního programu plán obnovy (NPO). Od vyhlášení podpory letos v březnu bylo podáno v NPO do  19. srpna podáno celkem 3216 žádostí o dotace pro projekty v investiční hodnotě přes 14,7 miliard korun. Výzva má být podle MPO otevřena do 31. 8. 2022 a je v ní alokováno celkem 5 mld Kč na dotace.

„Pokud půjde podávání žádostí dosavadním tempem v rámci NPO, finanční prostředky do konce příjmu žádostí nemusí vystačit. CAFT s Komorou OZE vede jednání s MPO o navýšení alokace na 5 mld Kč, případně vytvoření zásobníku projektů, tak aby bylo možné minimálně do konce srpna nechat příjem žádostí otevřený,“ komentoval vývoj zájmu firem o dotace Aleš Hradecký, předseda Cechu Akumulace a Fotovoltaiky ( CAFT).

O dalších vývoji dotací pro solární elektrárny a akumulaci pro firmy můžete diskutovat s náměstkem MPO panem Marianem Piechou na Smart Energy Forum v Praze ve dnech 18.-19. října 2022.