8 důvodů, proč vsadit na kvalitní bateriové technologie „Made by Tesvolt“

Díky dynamickému rozvoji trhu akumulace energie v České republice řada investorů zvažuje různé technologie bateriových energetických systémů skladování (BESS).  Podle jakých kritérií rozpoznat kvalitní BESS? Proč má smysl investovat do řešení s aktivním bateriovým balancingem? Která firma letos dokončí v Evropě první Gigatovárnu na baterie?

 

TESVOLT


Stručné představení

K lídrům bateriového trhu v Evropě patří německá společnost TESVOLT, která byla založena relativně nedávno v roce 2014. V roce 2018 TESVOLT prodal více než 450 MWh BESS zákazníkům v Evropě, Austrálii a USA.

Úspěch společnosti TESVOLT je těsně spojen s kvalitou jejich BESS, které se těší velké důvěře mezi zákazníky díky životnosti až 30 let a velmi nízkým nákladům na skladování energie ve výši 0,09 €/kWh. TESVOLT brzy dosáhne nového milníku, když na počátku roku 2020 spustí v Německu svoji první gigatovárnu na baterie.

Co odlišuje kvalitní BESS od jiných produktů?

1. Sázka na kvalitní technologie

Od samého začátku své existence TESVOLT se specializuje na BESS pro komerční aplikace. Při výrobě baterií firma využívá výhradně prismatické bateriové lithiové články na bázi NMC od korejské společnosti Samsung SDI. Jejich kvalita je ověřena nezávislým testovacím institutem TÜV Rheinland.

“Nové prismatické (hranolovité) lithiové články od společnosti Samsung SDI se stále více používají v branži elektromobilů. Hráči jako je BMW a další automobiloví výrobci preferují tuto technologii článků kvůli výbornému termálnímu managementu a vyšší energetické hustotě, což umožňuje až zdvojnásobit dojezd elektromobilů,“ objasňuje Dr. Victor Schäfer, Víceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti TESVOLT

2. Proprietární aktivní balancing

Kvalita BESS není jen spojena s využitím bateriových článků od společnosti SAMSUNG SDI, ale je dána aplikací vlastního (tj. proprietárního) aktivního balancingu, který vyvinula společnost TESVOLT, a který ani společnost jako SAMSUNG SDI běžně svým zákazníkům nenabízí.

Podstatou Aktivního balancingu TESVOLT je řízení (tj. aktivní management) nabíjení a vybíjení BESS s možností monitoringu na úrovni jednotlivých bateriových článků a také řízení i mezi jednotlivými bateriovými moduly. Díky této funkcionalitě nabízejí baterie TESVOLT velice efektivní proces nabíjení a vybíjení. 

V neposlední řadě také BESS disponují  možnosti výměny jednotlivých bateriových modulů, a to kdykoli během jejich životního cyklu. Zákazníci také ocení možnost následného  doplnění kapacity bateriového uložiště bez ztráty záruk (u většiny ostatních BESS od jiných výrobců toto běžné není, výjimečně lze bateriové články doplňovat  pouze během18 měsíců od uvedení do provozu).

 

TESVOLT


3. BMS na úrovni jednotlivých článků

Řídící bateriový systém (BMS) společnosti TESVOLT představuje složitý systém, který monitoruje a chrání baterie. Zajišťuje správný a bezpečný provoz BESS a k jeho hlavním funkcím patří  monitorování,  ochrana, kontrola stavu akumulátorů a optimalizace jejich výkonu. 

Co se týče baterii Li-Ion a modifikací těchto baterii, je třeba hlídat napěťové a teplotní meze. Další důležitou funkci je monitorování, kde BMS sleduje veličiny jako stav nabití, hloubku vybití, teplotu a životnost baterie.

V případě BESS společnosti  TESVOLT její BMS sleduje a vyhodnocuje všechny požadované parametry až na úroveň jednotlivých bateriových článků, což nebývá obvykle u konkurenčních produktů.

4. Dlouhá životnost a důraz na bezpečnost

Nová generace BESS společnosti TESVOLT nabízí cca 6000 plných nabíjecích cyklů při hloubce vybití (DoD) ve výši 100 %, přičemž systém stále pracuje při zatížení na úrovni 1C (a to včetně nabíjení). Tímto lze využít úplně celou kapacitu baterie. Tento systém funguje dobře jak při nízkém napětí ve výši 48 voltů, tak i při vysokém napětí ve výši 1000 voltů v rámci stacionárních komerčních nebo průmyslových aplikací.

Díky integrovanému bezpečnostnímu zařízení a přepěťové ochraně jsou bateriové články společnosti Samsung SDI odolné vůči vznícení způsobené ohněm. Navíc je zde integrován tlakový pojistný ventil, který zabraňuje riziku exploze. Keramická ochranná vrstva na článcích zpomaluje proces degradace, a tím prodlužuje životnosti lithiových baterií.

5. Vysoká účinnost a nízká spotřeby energie ve standby režimu

Baterie TESVOLT mají vysokou účinnost (přes 98 %) při akumulaci energie. Jejich výraznou předností je i nízká spotřeba energie v režimu „spánku“ nebo-li „stanby režimu“, kdy baterie spotřebovává pouze 3-5 W za hodinu.

„Kombinujeme nové články s naším proprietárním řídícím bateriovým systémem (Active BAT Optimizer), a tím dosahujeme aktivního balancování všech článků, a to dokonce i mezi různými bateriovými moduly. Tímto postupem dosahujeme vysoké účinnosti baterie ve výši 98 %  a životnosti baterie až 30 let,“ dodává Dr. Victor Schäfer, Víceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti TESVOLT.

6. Modulární systém s vysokou kapacitou

Nový BESS od TESVOLT, který je k dispozici na trhu, má nejmenší kapacitu  10 kWh. Jedná se o modulární řešení, které lze rozšířit pomocí 4,8 kWh modulů až na systém s kapacitou několika MWh. 

Další výhodou bateriových systémů TESVOLT je jejich modularita, kdy BESS pracují jak na nízkém napětí 48VDC (řada TS), tak i na vysokém napětí (řada TSHV). 

Samsung SDI a Tesvolt nabízejí na tento BESS 10 letou záruku na výkon, která se vztahuje na počet cyklů a účinnosti nových baterií. Výrobce garantuje, že moduly baterie mohou být kdykoliv vyměněny a skladovací kapacita může být rozšířena v budoucnosti.  Veškerá výroba probíhá v Německu.

TESVOLT

 
7. Ideální řešení pro elektromobilitu 

Díky své vysoké kvalitě jsou BESS společnosti ideálním řešením jako doplněk pro elektromobilitu. Zejména to platí pro kontejnerové řešení TPS 2,0. Zde dokáže TESVOLT velice dobře koncentrovat velké kapacity na poměrně malém prostoru. 

O postavení a finanční síle svědčí i skutečnost, že TESVOLT jako první v Evropě uvede do provozu obrovskou továrnu na výrobu Li-Ion baterií. Celý projekt obří továrny na výrobu baterií společnosti Tesvolt vyjde firmu na několik miliard eur. Pouze 10 % z této částky získá firma z dotací od Evropské unie, zbytek pokryje z vlastních zdrojů. Na projektu je také sympatické to, že samotná výroby, sklady i kanceláře budou napájeny energie ze Slunce.

8. První Gigatovárna na baterie v Evropě

Letos v květnu společnost TESVOLT oznámila, že staví první bateriovou Gigatovárnu v Evropě. Její výstavby je v současnosti v poslední fázi realizace. Je to obrovský úspěch vzhledem na fakt, že řada konkurenčních projektů německých firem je zatím pouze ve fázi příprave, nebo se nerealizuje kvůli nedostatku financí.

TESVOLT

Podle nedávného prohlášení vedení zástupců společnosti TESVOLT se má výroba baterií spustit v 1. čtvrtletí roku 2020 na plně automatických výrobních linkách. Po dokončení se výroba rozroste na plochu 20 000 m2, kde se ročně vyrobí více než 1 GWh bateriových systémů . V nové továrně vznikne více než 120 nových pracovních míst.

Celý projekt
obří továrny na výrobu baterií společnosti Tesvolt vyjde firmu na
několik miliard eur. Pouze 10 % z této částky získá firma z dotací od
Evropské unie, zbytek pokryje z vlastních zdrojů. Na projektu je také
sympatické to, že samotná výroba, sklady i kanceláře budou napájeny
energie ze Slunce.

„Světový trh SSE již dosáhl roční kapacitu ve výši 16 GWh. Evropa vyzývá
k ukončení výroby energie z neekologických uhelných elektráren
a také k omezení výroby automobilů poháněnými dieselovými motory.
Evropané si přejí budoucnost bez ekologických katastrof,“  říká Daniel
Hannemann, který založil společnost Tesvolt před 5 lety spolu se svým
partnerem Simonem Schandertem. “Věříme, že naše gigatovárna přispěje
k dosažení tohoto cíle, a tím přispěje k energetické
transformaci světa směrem k čisté a dostupné energii“.
 


Distribuce v České republice

Aktuální informace o distribuci produktů společnosti TESVOLT v České republice naleznete na webu www.TESVOLT.cz