7,5 miliard: Apple přechází v Číně na obnovitelnou energii, staví větrné elektrárny

Přední světový výrobce mobilních telefonů a počítačů Apple se rozhodl investovat do ekologických technologií v Číně. Společnost Apple se dlouhodobě snaží, aby jeho budovy i infrastruktura běžela výhradně na zdrojích z obnovitelné energie. Tuto strategii hodlá razit nejen u sebe, ale i u dodavatelů.

Apple


Investice do zelené energie

Americká technologická společnost Apple patří k předním průkopníkům v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro napájení vlastních technologických center v USA a ve světě. Loni začal Apple prodávat zelenou energie ze svých elektráren v USA, letos společnost pokračuje v dalších investicích do OZE v Číně.

Apple vyrábí v Číně většinu svých přístrojů, které prodává po celém světě, včetně Spojených států. Současně je Čína pro firmu jedním z nejdůležitějších maloobchodních trhů, i když tam čelí rostoucí konkurenci místních výrobců.

Pro čínskou vládu je snížení znečištění klíčovou prioritou, na místní a mezinárodní firmy vyvíjí tlak, aby pomohly snížit vysokou úroveň smogu ve velkých městech a vyčistit vodní cesty a zamořenou půdu.

V následujících letech hodlá Apple a dalších deset dodavatelů v Číně investovat 300 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) do několika projektů, které budou od roku 2022 zajišťovat výkon 1 GW do čínské národní elektrické sítě. Jako první přijdou na řadu tři větrné elektrárny, které poskytnou až 134 MW elektrické energie. 

Apple chce svým partnerům přechod usnadnit

Již v současnosti Apple  pohání veškerá svá datová centra pohání zelenou energií v USA a Evropě. Kromě toho Apple provozuje vlastní  solární elektrárny o výkonu 20 MW v Nevadě, 130 MW v Kalifornii a 50 MW v Arizoně. Celková kapacita solárních elektráren Applu dosahuje zhruba 220 MW.

Zároveň se 44 dodavatelů Applu ze 16 zemí zavázalo, že začnou 100 % používat obnovitelnou energii. Do roku 2020 by tak měli pokořit hranici 4 GW čisté energie, kterou budou všechny společnosti využívat.

K tomu, aby byl přechod na obnovitelné zdroje pro jednotlivé firmy jednodušší, zřídil Apple China Clean Energy Fund. Díky němu budou moci využívat lepší ceny a zajistí jednodušší přechod na různé druhy obnovitelných zdrojů energie.