730 MWh: Tesla letos v Kalifornii postaví největší bateriové úložiště na světě

Tesla brzy postaví v Kalifornii gigantické bateriové úložiště energie (BESS) o kapacitě 730 MWh. Na stavbu Tesla použije novou bateriovou technologii pod značkou Powerpack. Nový BESS pomůže místní energetické síti s uskladněním a dodávkami energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroj:  Tesla

Zdroj: Tesla

 

Největší bateriové úložiště na světě

 

Pod názvem Elkhorn Battery Storage Facility získal minulý týden společný projekt amerického energetického giganta PG&E a Tesly poslední schválení od kalifornských úřadů. Díky tomu Tesla získala obrovskou zakázku na výstavbu gigantické bateriového úložiště o výkonu 183,5 MW a kapacitě 730 MWp, které bude patřit k největším na světě.

 

Celkem Tesla dodá společnosti PG&E 270 kusů BESS Powerpack, které budou umístění na ploše o rozloze 1,8 hektarů v rámci místní rozvodné stanice v Moss Landing. Projekt začne Tesla realizovat na počátku dubna s tím, že má být dokončen do konce roku 2020.

 

Hlavním posláním nového obřího BESS bude akumulovat solární a větrnou energii, která tvoří velkou část energetického mixu v Kalifornii. BESS bude sloužit jako podpora elektrické sítě v době špičky, čímž pomůže s její stabilizací.

 

Další obří baterie v Kalifornii

 

Na konci roku 2017 Tesla uvedla do provozu svoji největší BESS v Austrálii během rekordních 100 dní. Lithium-iontový akumulátor má výkon 100 MW, což je dostatek na hodinový provoz asi 30 000 domácností, tedy středně velkého města.

 

Elon Musk, šéf Tesly, tak nabídl Austrálii unikátní zařízení poté, co země zažila v únoru 2017 sérii blackoutů. Ten nejhorší zemi postihl Austrálii na podzim 2017, kdy bez elektřiny zůstalo přes 1,7 milionu místních obyvatel. Jih Austrálie se potýká s výpadky v dodávkách elektřiny v důsledku přechodu od uhelných elektráren k větrným zdrojům, jejichž produkce je méně stabilní.

 

Pro srovnání, aktuálně největší BESS, kterou Tesla brzy začne instalovat v Kalifornii pod názvem Elkhorn Battery Storage Facility bude mít kapacitu 129 MWh. Takže jde o téměř 10krát „větší“ baterii než podobně zařízení instalované Teslou v roce 2017 v Austrálii.

 

Po plánovaném dokončení na podzim 2020 se projekt Elkhorn Battery Storage Facility stane největším BESS na světě. Tento rekord však nebude mít dlouhého trvání. V Kalifornii byl již totiž schválen další obří projekt BESS s kapacitou ve výši 1200 MWh, který má realizovat společnost Vistra Energy.

 

Oba projekty se mají začít realizovat již letos. Kalifornie se tak letos stane po Číně největším bateriovým trhem světa.