700 000 solárních prosumentů: Proč je Polsko rájem malých střešních fotovoltaických instalací?

Na konci srpna bylo v Polsku připojeno do sítě víc než 700 000 prosumerů, nebo-li majitelů malých fotovoltaických elektráren, kteří si vyrábějí ekologickou elektřinu  pro vlastní spotřebu. Pro srovnání- v Česku se letos přiblížíme k 50 000 solárních prosumerů, což je nesrovnatelně méně než v Polsku.

O rozvoji a perspektivách českého fotovoltaického trhu se dovíte více na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.

Zdroj: Wikipedia

 

Ráj prosumerů

Polsko od roku 2020 zažívá obrovský solární boom ve své historii. Nové instalace fotovoltaických elektráren dosáhly v roce 2020 výše 2 600 MW a celková instalovaná kapacita fotovoltaiky v Polsku na konci července 2021 přesáhla 5 GW.

Největší podíl na boomu polské fotovoltaiky měly loni i letos střešní instalace o výkonu do 50 kWp. Střešní prosumeři (samovýrobci solární energie pro vlastní spotřebu) z řad domácností a firem tvořili téměř 75 % celého fotovoltaického trhu v Polsku v roce 2020.

Jen během srpna letošního roku počet prosumerů v Polsku zvýšil o téměř 37 tisíc, což představovalo výkon 280 MW. Při sledování současného vývoje na trhu v Polsku lze odhadovat, že počet solárních prosumerů se do konce letošního roku se zvýší na přibližně 800 tisíc.

Pokračování boomu

Rozmach domácích fotovoltaických mikroinstalací v Polsku v roce 2020, kterých se instalovalo téměř 300 000,  byl z velké části tažen Net-Meteringem a také dotacemi programu Mój Prąd (Moje elektřina). Z tohoto programu mohou zájemci o malé solární elektrárny  získat jednorázovou dotaci ve výši až 5 000 PLN (tj. cca 30 000 Kč) na pokrytí investičních nákladů.

Střešní prosumeři (samovýrobci solární energie pro vlastní spotřebu) z řad domácností a firem tvořili téměř 80% celého fotovoltaického trhu v Polsku v roce 2020. Podobný vývoj pokračuje v Polsku i letos, byť se již pro prosumery vyčerpaly dotace z programu „Moje elektřina“.

Nicméně, polské ministerstvo pro ochranu životního prostředí již připravilo pokračování dotací pro střešní fotovoltaické elektrárny v rámci programu „Moje elektřina“, na které je připraven rozpočet ve výši 1 miliarda polských zlotých (tj. cca 7 miliard Kč). Nově se kromě střešních solárů počítá i s podporou bateriových systémů, které umožní vyšší využití vyrobené elektřiny pro vlastní spotřebu.

Kromě malých střešních instalací se v Polsku díky aukcím slibně rozvíjí i segment velkých pozemních elektráren. V zemi se chystá dokonce výstavba několika velkých solárních elektráren zcela bez podpory na bázi PPA kontraktů.

Jedním z nich je solární elektrárna o výkonu 203 MW, kterou společnosti Respect Energy a Goldbeck Solar oznámily v lednu 2021. Svým výkonem se bude řadit k největším solárním instalacím v Evropě. Další velkou solární farmu o výkonu 64,6 MW v Polsku dokončuje německá společnost BayWa. Do provozu má být uvedena na podzim roku 2021.

O rozvoji a perspektivách českého fotovoltaického trhu se dovíte více na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.