70 MW: Největší solární elektrárnu v Polsku postavili horníci na území bývalého dolu
Největší solární elektrárna v Polsku
Fotovoltaická farma v obci v Brudzew ve Velkopolském vojvodství, kterou uvedla do provozu společnost ZE PAK, má výkon 70 MWp. V současnosti se jedná o největší solární elektrárnu v Polsku, která vyrostla na bývalém hnědouhelném dole na pozemku o rozloze přibližně 100 ha. Donedávna se v této oblasti těžilo hnědé uhlí povrchovým způsobem v dole Adamów, který je součástí energetické skupiny ZE PAK.
Na této obří solární instalaci se použilo 155 554 fotovoltaických modulů o výkonu 455 Wp. Elektrárna také využívá 306 měničů a více než 900 km kabelů a optických vláken. Samotný plot farmy, ke kterému vede 16 vstupních bran, je dlouhý 12 km. K dispozici je 31 trafostanic, každá o výkonu 2 MW.
Piotr Woźny, prezident energetické společnosti ZE PAK SA, zdůrazňuje, že fotovoltaická farma v Brudzewu je jednou z největších investic soukromého kapitálu do zelené energie v Polsku.
„Naše moderní a v současnosti největší solární elektrárna v Polsku je dalším milníkem v energetické transformaci společnosti ZE PAK. Do roku 2030 chceme, aby společnost ZE PAK vyráběla energii výhradně z obnovitelných zdrojů – včetně slunce, větru a biomasy. Brzy začneme v Koníně vyrábět také zelený vodík, který je palivem budoucnosti,“ říká Piotr Woźny.
Nová práce pro horníky
Na výstavbě fotovoltaické farmy se podíleli mimo jiné bývalí horníci, kteří byli rekvalifikováni a nyní realizují další projekty v oblasti zelené energie. Region okresu Brudzew, kde byl ještě před několika lety hnědouhelný důl, se nyní proměňuje v obří výrobnu čisté energie, a stává se tak skutečným symbolem polské energetické transformace.
Do výstavby obří solární elektrárny o výkonu 70 MWp investovala společnost ZE PAK SA 163,8 milionu PLN (cca 980 miliónů Kč) ze soukromých zdrojů. Fotovoltaická farma v Brudzewu vyrobí ročně přibližně 68 GWh elektřiny, což se projeví snížením emisí CO2 o 56,7 tisíce tun ročně.
Jako EPC se na výstavbě této obří elektrárny podílela společnost Esoleo. Podle prezidenta společnosti Esoleo Mariusze Klimczaka mohou v tomto regionu časem vyrůst fotovoltaické elektrárny o výkonu až 650 MW.
Přípravné práce na elektrárně byly byla zahájeny v listopadu 2020. Instalace modulů trvala od 12. dubna do 11. srpna letošního roku. Dne 26. října 2021 solární farma získala dočasné povolení k testovacímu provozu s připojením do sítě distribuční společností Energa-Operator S.A..