70 GWh: V Itálii vyroste nová gigatovárna na baterie

Evropa hodlá zaútočit na asijský bateriový monopol. Po obřích továrnách na baterie ve Švédsku, Německu, Francii či Británii má vzniknout další nový bateriový projekt v Itálii. Za projektem stojí italský startup Italvolt.

Kapacita až 70 GWh ročně

Podle sdělení italských médií hodlá startup Italvolt investovat čtyři miliardy eur (102,7 miliardy Kč) do výstavby obří továrny na baterii v Itálii, kde se budou vyrábět lithium-iontové baterie. Cílem firmy je dosáhnout počáteční výrobní kapacity 45 GWh ročně a postupně jí navýšit až na 70 GWh ročně.

Firma tak hodlá reagovat na trvale rostoucí poptávku po bateriích ze strany evropského automobilového průmyslu. Nový závod dá práci 4000 lidí. První fázi projektu plánuje Italvolt dokončit do roku 2024.

„Díky nové gigatovárně na baterie se Italvolt hodlá stát součástí historické příležitosti na proměně sektoru dopravy směrem k elektrifikaci, což představuje milník v pro rozvoj budoucí globální ekonomiky,“ prohlásil Lars Carlstrom, CEO společnosti Italvolt.

Boom bateriových továren v Evropě

Evropskému automobilovému průmyslu s nástupem elektromobility hrozí velký průšvih. Tím je extrémně velká závislost na dodávkách bateriových článků z Asie. V Asii se  v současnosti vyrábí téměř 3x více baterií, než ve zbytku světa.

Evropská unie již několik let usiluje o zvýšení výroby lithium-iontových baterií. Již v roce 2017 eurokomisař Maroš Ševčovič oznámil projekt pod názvem Evropská bateriová aliance (EBA). Záměrem EBA je realizovat v budoucnosti  stavbu několika nových gigatováren na výrobu baterií. Evropa chce takto dosáhnout v této oblasti soběstačnosti do roku 2025.

Součástí projektu EBA je i projekt italský start-up Italvolt. Pokud se jedná o další průběh realizace projektu bateriové gigitovárny, firma zatím  neuvedla, jak bude stavbu továrny financovat ani kdy zahájí výrobu. Sesterská firma Britishvolt plánuje zbudovat podobný závod za 2,6 miliardy liber (76,5 miliardy Kč) v Británii.

Během několika posledních let se v Evropě začala stavět či připravovat výstavba několika obřích továren na baterie. Jejich celková výrobní kapacita by mohla během několika let dosáhnout úctyhodné hodnoty až 650 GWh ročně, což zachycuje výše uvedená grafika.