7 MWp: Po 12 letech byla v Česku postavena obří pozemní fotovoltaická elektrárna

Miliardář Komárek posiluje investice do fotovoltaických elektráren v Česku. Jeho skupina Moravské naftové doly (MND) na konci září dokončila akvizici nové moderní elektrárny v Orlové u Ostravy s výkonem 7 MWp o rozloze 6,2 hektarů. Uvedl to deník Mladá Fronta DNES.

Zdroj: ČEZ

Obří instalace

Nová pozemní fotovoltaická elektrárna se nachází v bývalém areálu dolu Žofie. Elektrárna byla uvedena do provozu letos v květnu a výrobou pokryje čtyřicet procent roční spotřeby skupiny.

Tím ale zdaleka Komárkův solární „apetit“ nekončí. Skupina MND hodlá v průběhu října dokončit další elektrárnu v Mušově na jižní Moravě s výkonem 2,65 MWp na ploše dvou hektarů. Projekt vyrostl v bývalém areálu JZD na pravém břehu horní nádrže Nové Mlýny a je první kompletní vlastní realizací společnosti od projektu až po výstavbu.

Loni v srpnu navíc Komárkova firma koupila fotovoltaickou elektrárnu severně od Frenštátu pod Radhoštěm v lokalitě Tichá s instalovaným výkonem 0,98 MW a o výměře 2,5 hektarů.

Sázka na agrovoltaiku

„Naše fotovoltaické projekty by měly na konci tohoto roku dosáhnout instalovaný výkon 11 MWp. To znamená, že budeme na 70 procentech našeho závazku pokrýt do roku 2025 vyrábět minimálně celou spotřebu elektrické energie skupiny z vlastních obnovitelných zdrojů,“ popsala ředitelka divize Energy MND Jana Hamršmídová.

Komárek se nedávno na síti LinkeIn pochlubil inovativních solárním počinem. Jako první v Česku jeho firma MND právě dokončuje pilotní projekt agrovoltaiky o výkonu 100 kWp v provozním středisku Poddvorov 27. Projekt vzniká na pozemku rekultivovaném po hornické činnosti ve spolupráci s odborníky Mendelovy univerzity a ČVUT, kde bude vysázeno 1 555 rostlin vinné révy.

Se zahájením výroby a dodávky elektrické energie v nové agrovoltaice se počítá v listopadu letošního roku.