60 GWh: Švédský startup Northvolt se stane největším výrobcem baterií v Evropě díky nové investici

Lithium-iontové (Li-Ion) baterie do elektromobilů se stávají jednou z hlavních priorit Evropské unie, která podporuje jejich výrobu v tzv. gigatovárnách. Cílem EU je dohnat náskok asijských hráčů, kteří v současnosti vyrábějí drtivou většinu Li-Ion bateriových článků. Jedničkou ve výrobě článků a baterií se v Evropě stává švédský startup, který nedávno získal nové investory.

 

Zdroj: Northvolt

Navýšení výrobních kapacit

Švédský výrobce baterií získal v dubnu 2,75 miliardy dolarů (cca 57 miliardy Kč) prostřednictvím soukromé nabídky od nových investorů. Firma hodlá tyto prostředky použít na rozšíření kapacity svého závodu na výrobu Li-Ion baterií ve Švédsku ze současných  40 GWh na 60 GWh v blízké budoucnosti.

Do švédského výrobce baterií Northvolt investovaly nedávno švédské penzijní fondy AP1, AP2, AP3, AP4 a Omers Capital Markets. Svůj majetkový podíl ve firmě také navýšili současní investoři Goldman Sachs, Volkswagen Group, EIT InnoEnergy, Norrsken VC, PCS Holding, Scania a Stena Metall Finans.

„Společnost Northvolt již od investorů získala více než 6,5 miliardy dolarů ve formě vlastního a cizího kapitálu, což jí umožní realizovat plán expanze výroby až na 150 GWh kapacity ročně  do roku 2030,“ řekl Peter Carlsson, zakladatel a CEO společnosti Northvolt. Podle Carlssona je ambicí společností získat ve výrobě baterií v Evropě čtvrtinu trhu.

Zahájení výroby a první zákazníci

Northvolt plánuje zahájit výrobu batérii ve švédském městě Skellefteå Švédsku v letošním roce. Záměrem společnosti je konkurovat velkým asijským hráčům jako CATL a LG Chem. Nortvolt čekává také, že do roku 2030 postaví nejméně dvě další továrny na baterie v Evropě.

„Naše společnost Northvolt již získala zakázky na dodávky baterií od klíčových zákazníků, jako jsou BMW, Fluence, Scania a Volkswagen v hodnotě přesahující 27 miliard USD. Toto nám umožní nejen navýšit výrobní kapacitu, ale také zajistit vytvoření recyklačních kapacit, což nám umožní, aby 50 % všech surovin pocházelo do roku 2030 z recyklovaných baterií,“  dodal Carlsson.

Společnost Northvolt bude také investovat 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na výrobu stacionárních systémů skladování energie. Projekt se bude realizovat na zelné louce ve městě Gdaňsk na severu Polska. Zahájení výroby je plánováno na rok 2022 s počátečním výkonem 5 GWh.