590 MW: Ve Španělsku byla uvedena do provozu největší solární elektrárna v Evropě

Španělský energetický koncern Iberdrola dokončil západní části Španělska výstavbu další obří fotovoltaické elektrárny o výkonu 590 MW. Tato elektrárna pod názvem Francisco Pizarro se rozkládá na ploše 1300 hektarů.

Zdroj: NextTracker

Obří PPA

Obří solární elektrárna za 300 milionů eur bude zásobovat přibližně 335 000 domácností a zabrání emisím CO2 ve výši 150 000 tun ročně. Na jejím financování se podílela Evropská investiční banka (EIB) v rámci programu urychlení energetické transformace Španělska prostřednictvím rozvoje nových kapacit obnovitelných zdrojů.

Vyrobená solární energie se bude dodávat na základě dlouhodobých smluv o výkupu elektřiny (PPA) s výrobcem mléčných výrobků Danone, farmaceutickým konglomerátem Bayer a nápojovým gigantem PepsiCo.

“Tyto smlouvy zajišťují stabilitu investic a staly se optimálním nástrojem pro řízení dodávek elektřiny velkým zákazníkům, kteří se zavázali urychlit energetickou transformaci s cílem snížit závislost na fosilních palivech a kteří se věnují čisté a udržitelné spotřebě,” uvedla v tiskové zprávě společnost Iberdrola.

Ambiciózní plány

Společnost Iberdrola již provozuje 19,3 GW obnovitelných zdrojů a do roku 2025 vyčlenila dalších 14,3 miliardy eur na výstavbu větrných a solárních elektráren spolu s programem inteligentních sítí. Iberdrola očekává, že na jihu Španělsku v regionu Extremadura v příštích třech letech zrealizuje výstavbu dalších 2,8 GW obnovitelných zdrojů.

Společnost Iberdrola uvedla, že její v současnosti největší solární elektrárna Francisco Pizarro je “příkladem nových projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, které respektují životní prostředí”, a současně vznikly bez potřeby dotací. Při výstavbě a provozu elektrárny Iberdrola přijala řadu opatření na ochranu původních druhů zvířat žijících v okolí fotovoltaické elektrárny, včetně programu, který “umožňuje využívat půdu jako pastvinu pro chov ovcí”.