Německo bude muset přejít na „solární turbo“, aby splnilo vládní cíle do roku 2030

V roce 2021 bylo v Německu instalováno 240 000 nových solárních elektráren o výkonu 5,3 GWp. Německá fotovoltaika se v roce 2021 dynamicky rozvíjela, ale další tempo růstu se musí nejméně ztrojnásobit. Jedině tak může Německo dosáhnout dosažení cíle 200 GW instalovaného výkonu v solárech do roku 2030, což nedávno odsouhlasila nová německá vláda.

Zdroj: BSW Solar

Dynamický růst fotovoltaiky

Oproti roku 2020 se podle analýzy Německé solární asociace (BSW Solar) zvýšil přírůstek instalovaného výkonu v Německu v roce 2021 přibližně o deset procent. Zatímco v roce 2020 bylo v Německu nově instalováno 184 000 fotovoltaických systémů o celkovém výkonu 4,8 gigawattů, v roce 2021 to již bylo cca 240 000 fotovoltaických systémů o celkovém výkonu 5,3 gigawattů (GW). 

Podle údajů BSW Solar v roce 2021 pokryly fotovoltaické systémy cca 10 % spotřeby elektřiny v domácnostech. V minulém roce  došlo k poklesu objemu instalací na střechách komerčních a průmyslových objektů. Na druhou strany rostl však objemy nových instalací jak v rezidenčním sektoru, a zejména v utilitním sektoru – tj. velkých solárních parků.

Turbo zrychlení růstu

Nová spolková vláda si stanovila cíl rozšířit do roku 2030 instalovaný výkon solární energetiky v Německu ze současných přibližně 59 gigawattů na 200 GW. Cílem je v budoucnu využít všechny vhodné střešní plochy pro výrobu solární energie. Proto mnoho spolkové země zavádějí povinnost střešních fotovoltaických instalací na nových budovách.

Podle analýzy BSW Solar je nutné, aby se v letech 2022- 2030 musela navýšit každoročně instalovaná kapacita nejméně na 15,5 GW a zároveň nesmí dojít k odstavení žádných starších zdrojů. Jedině tak lze dosáhnout ambiciózního cíle 200 GW instalovaného ve fotovoltaice do roku 2030 v Německu

Generální ředitel BSW Solar Carsten Körnig proto apeluje na novou německou spolkovou vládu, aby ještě před Velikonocemi realizovala svůj program ochrany klimatu. Pro větší dynamiku rozvoje fotovoltaiky v Německu jsou nezbytně nutná rozhodná politická opatření, a to i vzhledem k delším dodacím lhůtám v důsledku pandemie Covid-19.

„Tohoto cíle může Německo dosáhnout, pokud nyní přeřadíme na „solární turbo“ a odbourají se překážky energetického transformace. Pokud bude německá vláda jednat rychle, můžeme sklízet první plody ještě před koncem tohoto volebního období, protože development a schvalovací procesy nových solárních elektráren jsou ve srovnání s jinými zdroji poměrně krátké,“ uzavřel Körnig.