525 Wp+: Padl nový rekord ve výrobě vysoce výkonných solárních panelů

Přední světový výrobce fotovoltaických panelů, společnost JA Solar, oznámila, že dosáhla nového světového rekordu ve výkonnosti křemíkových solárních panelů. Její nový fotovoltaický panel má výkon 525 Wp.  Nové panely by měl být pro zákazníky dostupné během druhého pololetí letošního roku.

 

Zdroj: JA Solar

Zdroj: JA Solar

Nový standard

JA Solar je tak již třetí předním světovým výrobcem panelů (po Risen Energy a Trina Solar), který ve výrobě standardních komerčních panelů překonal výkonovou metu 500 Wp.

 

Společnost JA Solar v této souvislosti oznámila, že její mimořádně výkonný fotovoltaický modul s výkonem 525W + je navržen tak, aby splňoval přání a poptávku zákazníků s důrazem po dalším snižování celkových nákladů na výrobu energie (LCOE) a maximalizaci ekonomické hodnoty FV systémů.

 

Cílem společnosti JA Solar v rámci nového vysoce výkonného panelu nabídnout zákazníkům novou úroveň kvality na celém světě. Nové panely budou komerčně dostupné ve druhé polovině roku 2020.

 

„Ve společnosti JA Solar jsme se zaměřili na technologické inovace a zavázali jsme se poskytovat vysoce efektivní a spolehlivé fotovoltaické produkty pro naše globální zákazníky. Naše hodnota „zaměřené na zákazníka“ nás vedla k dosažení tohoto průlomu, který nám umožňuje získat uznání jak od zástupců FV průmyslu, tak i od našich vážených zákazníků, “řekl Jin Baofang, předseda představenstva a generální ředitel společnosti JA Solar.

 

„Poslední průlom ve výrobě panelů je dalším milníkem ve snaze společnosti JA Solar o zvýšení výkonu našich produktů a zvýšení dlouhodobých ekonomických výhod pro zákazníky. V budoucnu se budeme i nadále zaměřovat na technologické inovace našich produktů, abychom podpořili rozvoj fotovoltaického průmyslu a umožnili více lidem využívat výhod, které v současnosti nabízí zelená energie, “dodal Baofang.

Ostrý souboj

O nejvýkonnější panel na trhu v současnosti svádějí poměrně ostrý a prestižní souboj hned 3 největší výrobci: JA Solar (525 Wp), Trina solar (515 Wp) a Risen Energy (500 Wp).

 

Všichni tito přední světoví výrobci disponují novou technologii výrobu panelů na bázi PERC článků buď jako „half-cut“ (tj. půlené články) nebo „third-cut“ (třetinové články) s využitím velkých waferů (tj. křemíkových destiček) nového velkého formátu M12. V této souvislosti se přední experti domnívají, že tato technologii posune brzy výkon solárních panelů až na úroveň 600 Wp.

 

Risen Energy začal novou technologii jako první dodávat na trh v březnu 2020. V únoru 2020 další čínský výrobce Trina Solar představil svou vlastní novu řadu panelů o výkonu až 515 Wp, jenž je také komerčně dostupná na trhu. Jako třetí v řadě se technologii 500+ Wp panelů může pochlubit JA Solar.

 

Díky novým panelům mohou zákazníci vyrobit až o 30 %  více energie z pohledu výtěžnosti (tj. množství vyrobené energie/1 kWp instalovaného výkonu) oproti konkurenčním produktům. 

 

Nová technologie umožňuje dosáhnout značné úspory při instalaci, jelikož pro stejný výkon elektrárny bude zapotřebí mnohem méně panelů. Dojde tak k značným úsporám v rámci BOS nebo instalačních nákladech. V současnosti totiž většina instalatérů používá panely o výkonu ve výši 370-390 Wp.