50MWp: Na Olomoucku vznikne největší solární elektrárna v Česku

Zájem významně investovat do fotovoltaiky mají soukromé společnosti i polostátní ČEZ. Svůj konkrétní záměr již ČEZ přetavil v Moravském Berouně, kde zastupitelé města v polovině března schválili umístění fotovoltaické elektrárny na pozemcích, které se nachází severně od města směrem na Slunečnou. Vyroste zde nová obří solární elektrárna o výkonu až 48 až 50 MWp. Inforumují o tom noviny Deník.

Zdroj: EnBW

Výhodné podmínky pro město

Město Moravský Beroun souhlasí na návrh pronájmu cca 30 hektarů pastvin, které město ve vytipované lokalitě vlastní. Jako kompenzaci nabízí ČEZ městu podle starosty roční pronájem ve výši okolo 50 tisíc korun za jeden hektar pronajatých pozemků. Parcely jsou ve vlastnictví města a Arcibiskupství olomouckého.

„Město potřebuje rekonstruovat ČOV, což bude dělat bez dotací, protože na modernizaci nebudou dotační tituly a když, tak jen na část potřebné modernizace,“ poukázal Tomáš Feranec, starosta město v rozhovoru pro Deník.

Zvolené místo je podle společnosti ČEZ výsledkem dohody všech stran. „Pro město je výhodou vzdálenost od bytové zástavby, nám vyhovuje jižní dispozice a blízkost naší rozvodny pro vyvedení výkonu,“ reagoval mluvčí společnosti Vladislav Sobol, mluvčí společnosti ČEZ.

Dlouhodobý projekt

Vedení města Moravský Beroun nyní čeká na změna územního plánu, což umožní výstavbu nové obří sluneční elektrárny. teprve pak může následovat územní rozhodnutí a stavební povolení. „Jasno bychom chtěli mít do konce volebního období. Samotná realizace bude běh na dlouhou trať. Je to otázka nejméně pěti let,“ dodal Tomáš Feranec.

ČEZ, který je největším provozovatelem fotovoltaických elektráren v Česku, už získal k záměru vyjádření odboru životního prostředí Olomouckého kraje. Zástupci kraje potvrdili, že lokalita není nijak chráněná například v souvislosti s výskytem vzácných rostlin nebo živočichů a že výstavba fotovoltaické elektrárny není v konfliktu se Zásadami územního rozvoje Olomouckého kraje.

Stavět by se mohlo začít zhruba za pět let. Předcházet musí nejprve změna územního plánu, teprve pak může následovat územní rozhodnutí a stavební povolení. „Samotná stavba naváže na plánovanou rekonstrukci rozvodny v Moravském Berouně, která by měla proběhnout v letech 2026 a 2027,“ upřesnil Sobol.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje fotovoltaické elektrárny ve 12 lokalitách v České republice o výkonu přes 120 MWp. Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním nových fotovoltaických elektráren o výkonu až 6 GW.