500 MWp: V Indonésií vznikne největší plovoucí fotovoltaická elektrárna na světě
Největší projekt světa
Současná plovoucí fotovoltaická elektrárny (PFVE) je umístěna na vodní nádrži Ciatra v západní Jakartě. Za jejím vznikem stojí konsorcium společnosti Masdar ze Spojených arabských emirátů a indonéské státní energetické společnosti Perusahaan Listrik Negara (PLN).
PFVE v Indonésii, která byla uvedena do provozu v listopadu 2023, bude nově rozšířena na celkový výkon ve výši 500 MWp. Po dokončení se stane světově největší PFVE.
Díky výborným osvitovým podmínkám se může Indonésie brzy stát se centrem výroby solární energie a zeleného vodíku. Navíc, má Indonésie ambiciózní cíle v oblasti dosažení bezuhlíkové energetiky, ke kterým prohlubující se spolupráce mezi společnostmi Masdar a PLN značně přispívají.
Boom plovoucích solárů v Asii
V současnosti je největší PFVE projekt v čínské provincii Šan-tung o výkonu 320 MW. Plovoucí solární elektrárna byla postavena na vodní nádrži poblíž uhelné elektrárny nedaleko čínského města Dezhou o výkonu 2,65 GW.
Boom plovoucích fotovoltaik probíhá zejména v zemích Asie. Předností těchto projektů je vzájemná symbióza fotovoltaických panelů a vody. V horkých dnech se panely i střídače odparem vody chladí. Účinnost PFVE by tak mohla být vyšší ve srovnání s elektrárnami instalovanými třeba na střechách budov či na zemi.
Plovoucí fotovoltaické panely také přispívají ke snižování odparu vody z nádrží, brzdí tvorbu sinic, a tím tedy zlepšují kvalitu vody. Je to zejména pozitivní zpráva pro vodní nádrže, kde se zadržuje pitná voda anebo v oblastech s vysokou teplotou, kde dochází k extrémnímu vypařování vody.
Jako každá technologie, tak i PFVE mají své limity či nedostatky. V prvé řadě se jedná o vyšší počáteční investiční náklady oproti tradičním pozemním instalacím. Je to spojeno s využíváním speciálních plovoucích plastových plováků, které se zatím vyrábějí v omezeném množství. Další výzvou může být kotvící systém, který přichycuje instalaci k břehům či dnu vodní nádrže.