500 miliard: Dnes se otevírá nová kapitola rozvoje fotovoltaiky v Česku

Dnes budou oficiálně představeny pravidla čerpání podpory nové fotovoltaické elektrárny s/bez akumulace a další OZE v rámci programu RES+, jenž je součástí Modernizačního fondu. Obrovský zájem o nové instalace v hodnotě přes 500 miliard Kč znamená začátek nové kapitoly rozvoje solární energetiky v Česku. Proč je dnešní den „historickým milníkem“?

Zdroj: Next2Sun

Obrovský zájem

Dnes dopoledne budou na slavnostní tiskové konferenci představeny detaily nové podpory pro OZE z Modernizačního fondu. Rozvoj sektoru OZE, jeho trendy, kapacity a detaily připravované podpory z Modernizačního fondu přiblíží ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Podle předběžných informací bude v ostrých výzvách k dispozici do července 4 miliardy korun určené na projekty RES+ pro nové obnovitelné zdroje v energetice v prvním letošním kole. K dalšímu navýšení prostředků na letošní rok pravděpodobně dojde po říjnovém zasedání Evropského investičního výboru. Ministerstvo životního prostředí také avizovalo, že ke konci letošního roku bude vyhlášena předregistrační výzva pro program č. 8 Komunitní energetika.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) vyhodnotil na začátku března tzv. předregistrační výzvy, které skončily 1. února 2021. Předběžný zájem o podporu z Modernizačního fondu ve výzvách projevilo přes 3000 subjektů, které přihlásily více než 9000 projektů v hodnotě přes 500 miliard korun.

Mezi žádostmi o podporu pro OZE dominovaly fotovoltaické elektrárny. Nejvíce projektů počítalo s využitím střešních ploch a fasád (5 935), následovaly projekty pozemní fotovoltaiky (3 015) a také tzv. agrivoltaiky (818). Zhruba 43 % projektů obnovitelných zdrojů počítá s bateriovým úložištěm. Mezi dalšími typy obnovitelných zdrojů jsou zastoupeny větrné elektrárny (zhruba 220 projektů) či malé vodní elektrárny (zhruba 150 projektů). 

Realizace prvních projektů již letos

V souvislosti se spuštěním nových dotací pro FVE z Modernizačního fondu je v Česku obrovský zájem o připojení nových zdrojů. Již v dubnu zástupci 3 provozovatelů distribučních sítí v ČR (ČEZ, E.ON/E.GD a PRE) oznámili, že vydali povolení na realizaci nových FVE o výkonu přes 2 GWp.

Podle našeho průzkumu je řada projektů již připravena k výstavbě ve druhé polovině roku 2021. První projekty nových pozemních FVE bude realizovat společnosti Solar Global již letos na podzim.

V roce 2022 spustí obří výstavbu solárních elektráren ČEZ. Do roku 2030 jich hodlá postavit až 6 000 MWp v hodnotě přes 90 miliard korun. Další velké projekty chystají společnosti z tradiční energetiky: EPH, Seven nebo Severočeské doly.

Další informace o Modernizačním fondu naleznete v tomto článku.