50 GW: RWE bude masívně investovat do obnovitelných zdrojů, akumulace a zeleného vodíku

Německý energetický gigant RWE hodlá do roku 2030 investovat 50 miliard eur (téměř 1,3 bilionu Kč) do zvýšení svých kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), akumulace energie a zeleného vodíku. Společnost hodlá do konce dekády zdvojnásobit produkční kapacitu OZE  na 50 gigawattů.

Zdroj: Amper Meteo

Vysoké ambice v oblasti OZE

RWE je největším producentem elektřiny v Německu. Cílem firmy je stát se jedním z největších světových hráčů ve výrobě elektřiny z OZE.

Novou strategii představil nedávno CEO společnosti Markus Krebber: „Naše rozsáhlá transformační strategie byla úspěšně splněna. Jsme ve skvělé pozici k aktivnímu formování klíčové dekády energetické transformace. Prostřednictvím naší investiční a růstové strategie ‘Groving Green’ silně navyšujeme tempo a do roku 2030 budeme investovat v hrubé částce 50 mld. EUR. To nám pomůže expandovat naši silnou kapacitu zelené generace až na 50 gigawattů.“

Krebber dále uvedl, že v důsledku nové strategie a investic očekává společnost růst EBITDA průměrně o 9 % na roční bázi s cílem dosažení 5 mld. EUR okolo roku 2030, což je zhruba dvakrát více, než kolik se očekává pro současný fiskální rok.

Do roku 2030 má být do hlavní činnosti hodlá RWE zdvojnásobit výrobní kapacitu energie z OZE ze současných 25 na 50 gigawattů. Z toho bude těžit i fotovoltaika. V Severní Americe a Evropě má v současnosti společnost téměř jeden gigawatt ve fotovoltaice a do roku 2030 hodlá RWE své portfolio fotovoltaických elektráren  rozšířit na osm gigawattů. RWE v minulosti plánovala navyšovat celkovou kapacitu v průměru o 1,5 gigawattu ročně, nyní se toto číslo navýšilo na 2,5 gigawattu ročně.

„Naše nová strategie nejen maluje čistý obrázek vývoje společnosti mezi současností a rokem 2030; také ukazuje, že jsme finančně silní a budeme financovat náš zelený růst zelenými fondy. Náš program přináší hodnotu a je udržitelný,“ komentuje finanční ředitel společnosti Michael Müller.

Pozitivní dopad na cenu akcií

„RWE ve své prezentované nové strategii na následující dekádu zřetelně akcentuje svůj posun k obnovitelným zdrojům, resp. ke klimaticky neutrální energetice. S postupným odklonem od jádra, resp. uhlí se tato tradiční německá energetika bude s plánovanými masivními investicemi do větrných a solárních elektráren a dalších moderních technologií postupně měnit v utilitu, ve které budou v příštích letech čím dále více nabírat na významu čisté zdroje energie,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

„Zdůrazňování investic do zelené energie je obecně investory vnímáno pozitivně. Akcie RWE dnes posilují o 3 % na cca 33 EUR a momentálně se obchodují za cca 9,1x letošní očekávané EV/EBITDA, resp. 8,7x EV/EBITDA 2022. Akcie RWE se v posledních měsících nachází ve vzestupném trendu. Zatímco v létě se ještě obchodovaly v blízkosti 6x EV/EBITDA, aktuálně se dostávají i pod vlivem aktuální zprávy na úrovně kolem 9násobku,“ doplnil Raška.