5 GWp: Čína uvedla do provozu největší fotovoltaickou elektrárnu na světě
Největší na světě
Nová fotovoltaická elektrárna, kterou vybudovala státní společnost Ürümqi Zhonglvdian New Energy, bude ročně vyrábět přibližně 6 090 GWh elektřiny. Toto množství energie by mohlo celoročně pohánět až 2,03 milionu elektromobilů, za předpokladu, že jeden elektromobil spotřebuje asi 3 000 kWh za rok.
Obří solární farma o výkonu 5 GWp se rozkládá na ploše 200 000 akrů. Díky tomuto projektu má Čína v současnosti tři největší solární projekty na světě podle kapacity, přičemž projekty Ningxia Tenggeli a Golmud Wutumeiren jsou již v provozu a každý z nich se může pochlubit kapacitou 3 GW.
Snížení emisí CO2
Farma, která je umístěná v regionu Sin-ťiang, byla již připojena k čínské energetické síti a začala produkovat čistou energii. Elektrárna ročně vyrobí t přibližně 6,09 miliardy kilowatthodin elektřiny.
Boom obnovitelných zdrojů v Číně v posledních letech nejen přispěje k pokrytí energetických potřeb Číny, ale také sníží emise oxidu uhličitého, což je klíčové pro boj s globálním oteplováním.
Čína dominuje ve výrobě solární energie
Dominance Číny v globálním solárním sektoru není ničím novým. Nicméně tempo růstu v tomto odvětví zůstává impozantní. Nedávno čínský národní regulátor (NEA) oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku přibylo v Číně 45,7 GW nové fotovoltaické kapacity, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2023 to bylo 33,6 GW.
Solární farma v regionu Sin-ťiang je součástí ambiciózního čínského projektu Megabase, jehož cílem je do roku 2030 nainstalovat 455 GW větrných a solárních elektráren. Tyto projekty jsou strategicky umístěny v řídce osídlených oblastech jako jsou pouště a řídce osídlené regiony.