5 důvodů, proč letos Česko zažije rekordní boom solární energetiky
Nečekaně dobrý začátek sezóny?
Během ledna a února 2020 každý den vyrostla na českých střechách nejméně jedna nová FVE. Přední hráč na trhu, elektrárenská společnost ČEZ, jich zvládl nainstalovat přesně sedmdesát. Další nové FVE na střechách domácností podle průzkumu webu www.solarninovinky.cz instalovaly v zimním období další společnosti.
Největší poptávka je o nové FVE v kombinaci s lithiovými bateriemi nebo s tepelnými čerpadly. Jen ČEZ přitom loni zaznamenal cca 90 procent instalací nových FVE s bateriemi, nedávno uvedl pro MF DNES Jakub Rous, manažer pro chytré technologie v ČEZ.
“Instalacím fotovoltaik přeje současná teplá zima, která umožňuje, aby práce pokračovaly nepřerušeně dál. Během ledna a února ČEZ Prodej instaloval také 20 tepelných čerpadel, zdroj vytápění přitom lidé většinou mění až po skončení topné sezóny,” uvedl nedávno k výsledkům za první dva měsíce letošního roku Roman Gazdík, tiskový mluvčí společnosti ČEZ.
Co potáhne další boom nových solárů?
Za rostoucím zájmem firem a domácnosti o nové FVE v Česku není jen výjimečně „teplá zima“ na počátku roku. Boom solární energetiky v Česku letos a v dalších letech potáhne zejména následujících 5 faktorů.
Za prvé, díky dobře nastaveným dotacím z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) pro domácnosti a Operačnímu programu pro inovace a konkurenceschopnost (OPPIK) pro firmy lze na nové technologie získat od státu investiční podporu, která nové zelené elektrárny výrazně zatraktivňuje a snižuje jejich návratnost.
Za druhé, za boomem střešní fotovoltaiky stojí zdražování silové elektřiny na burze. V posledních letech se ceny této komodity zvýšily i více než 30 % a další zdražení lze očekávat v souvislosti s plánovaným uzavřením jaderných elektráren v Německu v následujících letech. Střešní FVE v kombinacemi s bateriemi se tak stávají účinným nástrojem, jak „se pojistit“ proti budoucímu zdražení elektřiny.
Třetím faktorem, který pozitivně stimuluje poptávku po FVE, je zlevnění fotovoltaických komponentů. Velké korporátní střešní FVE se v Česku začínají stavě v cenových relacím okolo 20 000 Kč/kWp, přičemž před 10 lety se ceny podobných instalací pohybovaly na úrovni 100 000 – 120 000 Kč/kWp. Podobně je to i s cenami bateriových systémů, které mají klesající dlouhodobou tendenci.
Čtvrtým důvodem rostoucího zájmu o bateriové systémy v kombinaci se střešní fotovoltaikou jsou výpadky dodávek elektřiny z distribuční sítě (tzv. BlackOuty). Mikrosekundové blackouty dokáží způsobit milionové škody průmyslovým firmám na výrobních linkách, které kvůli tomu musí omezovat výrobu. Také domácnosti například na Frýdesko-Místecko, kde v posledních dnech došlo opakovaně k blackoutům, mohou ocenit výhody technologie FVE v kombinacemi s bateriemi, které dokáží těmto problémům odolat.
V neposlední řadě je to zodpovědnost firem za ochranu klimatu, které podporují investice do nových FVE. V této souvislosti řada firem investuje nejen do FVE, ale také i do elektromobility poháněné zelenou energii. V Česku tak již v minulosti vzniklo několik středně-velkých firemních FVE. Další podobné solární projekty až ve výši 40 MW zvažuje například automobilka Škoda-Auto v blízké budoucnosti.
Další růst trhu navzdory překážkám
Slibný začátek rozvoje fotovoltaiky v České republice v prvních měsících letošního roku potvrzuje sílící trend rozvoje branže v budoucnosti.
V roce 2020 zástupci Komory Obnovitelných zdrojů energie a Cechu Akumulace a fotovoltaiky (CAFT) očekávají další růst fotovoltaického trhu v Česku, a to až na cca 50-55 MW nových FVE. V letech 2021-2022 se trh může dostat až přes 100 MW nových fotovoltaických instalací ročně.
Doufejme, že se brzy podaří překonat i největší brzdu rozvoje české fotovoltaiky, kterou trápí nejen nedostatek kvalitních instalatérů FVE, ale zejména legislativní překážky spojené s nadměrnou legislativou nebo povinnosti vyhodnocování dodávek energie z FVE po fázích.
„Velkou brzkou rozvoje branže představují zbytečné byrokratické obstrukce při vyřizování stavebních povolení od příslušných státní orgánů a dlouhé schvalovací procedury pro vyřízení dotací u komerčních instalací a komplikakce s montáží příprav dálkového dispečerského řízení (DŘ) u FVE do 10kWp na rodinných domech, které 70-90% elektřiny stejně spotřebují v doběrném místě. Tato příprava je naprosto nesmyslná, jelikož samotné DŘ pak není vyžadováno a v mnoha případech vyžaduje rekonstrukci přípojného místa,“ říká Radek Orság člen představenstva CAFT.
Příznivci fotovoltaiky i zástupci solární branže kritizují i tzv. povinnost na fázového vyhodnocování dodávek a odběru energie ze sítě v Česku. Na rozdíl od ostatních zemí EU, kde se standardně používá součtové měření, jsou tak koneční zákazníci v Česku nuceni investovat často do méně efektivních a dražších asymetrických střídačů, aby se vypořádali se záludnostmi fázového měření. Kvůli tomu dochází k snižování návratnosti fotovoltaických projektů, na čemž profitují pouze obchodníci s elektřinou.
„Tento požadavek distribučních společností představuje značnou nevýhodu pro malovýrobce solární energie z FVE. Pokud se tato diskriminační situace nezmění, pak celou záležitost hodláme řešit formou stížnosti k Evropské komisi, která výrobu solární energie podporuje v rámci nedávno přijaté směrnice na podporu OZE (tzv. Zimní energetický balíček),“ zdůrazňuje předseda CAFT Aleš Hradecký.
Co je posláním CAFT?
Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT) je dobrovolné nevládní a neziskové profesní sdružení, jehož cílem je podporovat rozvoj fotovoltaiky a zvyšování kvality fotovoltaických systémů realizovaných v České republice.
CAFT sdružuje největší počet aktivních fotovoltaických firem, které představují až 80 % trhu v České republice v současné době. Posláním CAFT je podpořit širší využívání fotovoltaických systémů pro zvýšení energetické soběstačnosti budov, obcí a měst a energetické bezpečnosti občanů.
K prioritám CAFT patří podporovat podnikatele v solární energetice a prosazovat takové podmínky podnikání, které je budou motivovat k řádnému provozování živností a rozvoji jejich podnikatelských aktivit.
Zájemci o členství v CAFT mohou získat další informace o činnosti a výhodách členství buď online po vyplnění registračního formuláře na webu.