487 MWp: Zájem o soláry se přesouvá z domácnosti na firmy
85 % elektráren je vybaveno bateriemi
Společnost ČEZ Distribuce připojila k distribuční síti v prvním pololetí letošního roku 15 447 fotovoltaických elektráren (FVE) s instalovaným výkonem 321,6 MW. Více jak 83 % byly výrobny na hladině nízkého napětí a 67 % byly mikrozdroje do 10 kW.
Téměř 82 % instalací FVE v síti ČEZ Distribuce je vybaveno bateriovým uložištěm. Celkem je do sítě ČEZ Distribuce aktuálně připojeno 119 908 FVE s instalovaným výkonem 2 219,1 MW.
Z pohledu krajského rozdělení, energetici ČET za první pololetí 2024 připojili nejvíce solárních elektráren ve Středočeském kraji, celkem 4705 ks s instalovaným výkonem 72,8 MW. Na druhé příčce pomyslného solárního žebříku se umístil kraj Moravskoslezský s počtem 2291 ks fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 37,8 MW. Bronzové místo pak obsadil kraj Plzeňský, kde energetici připojili do sítě 1517 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 43 MW.
Větší průměrný výkon
Podle dat distribučních společností se v Česku celkem připojilo do sítě FVE o výkonu 484 MWp. Domácích elektráren přibylo 21 700 o výkonu 224 MWp. Postavilo se méně FVE oproti roku 2022, ale jejich výkon roste.
Podle šéfa Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) Aleše Hradeckého řada instalačních firem, které se specializují na rezidenční sektor, má se zakázkami pro velké problémy. „Pociťují to všichni, včetně těch největších společností. Některé propouští a určitě přijdou i krachy firem,“ řekl Hradecký pro deník Hospodářské noviny.
Trh fotovoltaiky v Česku však nekolabuje. Firmy se nyní orientují na velké střechy na firemních objektech a přibývají nové instalace na bytových domech. Některé firmy se stále zaměřují na tepelná čerpadla a také se podílejí na stavbách velkých pozemních FVE.
Růst zájmu o akumulaci
Novým moterem rozvoje fotovoltaiky se stávají firemní instalace. Firemní FVE dostávají peníze z Národního plánu obnovy. Od letoška lze navíc využít i dotace z Modernizačního fondu a brzy by se měly dočkat investiční podpory i malé komerční projekty do 50 kWp.
Letos došlo k nárůstu velkokapacitních baterií u instalací s výkonem nad 1 MWp. Nyní má baterii pět z 25 instalací FVE. Loni si přidalo úložné zařízení pouze 40 procent firem, letos už toto číslo stouplo na 58 procent.
Vlastní bateriové úložiště energie má 87 procent letos postavených fotovoltaik na rodinných domech a 58 procent instalací ve firmách. Kapacita všech bateriových úložišť v Česku tak na konci června přesáhla 1700 MWh.
Podle studie evropské fotovoltaické asociace je Česko pátý největší trh v Evropě v oblasti akumulace. Je to díky domácím elektrárnám. Lepší než Česko jsou v oblasti akumulace energie Německo, Španělsko, Itálie a Rakousko.
Česku míří do elitního klubu
Podle zástupců asociací tří distribučních společností je nyní v Česku připojeno do sítě více než 4 000 MWp FVE.
I přes současný pokles zájmu o rezidenční FVE je vysoce pravděpodobném, že se letos Česko stane tzv. gigawattovým solárním trhem. Jedná se o skupinu TOP trhů v Evropě. Instalovaný výkon v nových FVE by se podle odhadů expertů měl letos v Česku pohybovat kolem 1000-1200 MWp.
Potenciál rozvoje FVE posílí spuštění komunitní energetiky od srpna letošního roku. Zájem o komunitní FVE mají hlavně obce a města. Vzniká také řada privátních subjektů, které nabízejí zájemcům sdílení energie v rámci komunitních projektů.