44 miliard: Nová strategická investice může Česko nasměřovat k rozvoji moderní energetiky
Rozhodnutí na podzim
Americký výrobce čipů Onsemi chce investovat dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard korun) do rozšíření výroby. Onsemi zvažuje několik lokalit pro novou investici. Kromě závodů v USA a Koreji je ve hře také Rožnov pod Radhoštěm na Valašsku. O nové investici má společnost rozhodnout do letošního podzimu
O spolupráci s Onsemi minulý týden jednal se zástupci firmy a představiteli města minstr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Mluvili o dalším rozvoji výroby čipů i o připravované Národní polovodičové strategii, která navazuje na Akt o čipech, jehož projednávání urychlilo české předsednictví. Tuto strategii by mělo MPO ve spolupráci s odborníky dokončit v první polovině příštího roku.
Pokud by se Onsemi rozhodl investovat v Rožnově, bylo by to podle starosty Jana Kučery (Nezávislí Rožnováci) ve stávajícím areálu společnosti v průmyslové zóně a znamenalo by to asi tisícovku nových zaměstnanců. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) označil případnou investici za jednu z nejvýznamnějších v Česku za poslední dekádu.
„Česká republika má velký potenciál stát se ýznamným hráčem v oblasti výroby čipů. Využít tento potenciál bude cílem Národní polovodičové strategie, kterou na Ministerstvu průmyslu a obchodu připravujeme,“ řekl Síkela.
Klíčová investice s velkým dosahem
Spolupráce mezi státem a společnostmi jako je onsemi je klíčová pro další rozvoj výroby čipů u nás, která zvýší naši konkurenceschopnost a posílí naši pozici ve světě.
„Česká republika má bohatou historii ve výrobě polovodičů a polovodičových materiálů a onsemi v regionu v poslední dekádě provedl významné investice. V současné době zde vyrábíme i polovodičové desky z karbidu křemíku,“ řekl Simon Keeton, výkonný viceprezident a generální ředitel Power Solutions Group ve společnosti onsemi.
Podle Keetona firma zvažuje možnosti brownfieldových lokalit v Rožnově pro rozšíření své výrobní kapacity karbidu křemíku v hodnotě 2 miliard USD (44 miliard Kč).
„Za CzechInvest považujeme investici do rozšíření výroby za naprosto klíčovou. Čipy od společnosti onsemi, s níž naše agentura dlouhodobě spolupracuje, mají široké využití v automobilovém průmyslu, průmyslových aplikacích, například v energetice a průmyslové automatizaci, a v dalších důležitých oblastech,“ řekl vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je pověřený řízením agentury CzechInvest.
Čipy jsou prakticky ve všem, co denně používáme. Využívají se v chytrých telefonech, elektromobilech, počítačích, ale také ve zdravotnictví nebo v energetice, přičemž čipy nové generace mohou uspořit až 20 % energie. Konkrétně určují například polohu zařízení, řídí propojení a procesy nebo zpracovávají data. Jejich velikost se měří v nanometrech a odvíjí se od ní nejen jejich výkon, ale také spotřeba energie či využití. Nejmenší takový čip může mít méně než 10 nanometrů.
Unikátní šance pro rozvoj OZE
„Česká republika má strategickou polohu v srdci Evropy a může se stát centrálním místem pro dodávky polovodičových technologií pro celou řadu odvětví. A hlavně má vládu, která si význam tohoto odvětví pro budoucnost země velmi dobře uvědomuje. Věřím, že posílení soběstačnosti ve výrobě čipů pomůže nejen naší zemi, ale také společnosti onsemi, se kterou pracujeme na realizaci významné investice do nové výroby,“ dodal Síkela.
Pokud by se nám tuto investici podařilo do České republiky dostat, pak se město Rožnov může stát významným centrům světové výroby nejen polovodičů a čipů.
Případná investice do výroby polovodičů by České republice pomohla v budoucnu přilákat navazující výrobu komponentů pro obnovitelné zdroje energie (OZE), neboť tyto komponenty jsou důležitou součástí fotovoltaických střídačů, panelů a baterií.
„Zamýšlená investice do čipů a jejich využití pro zařízení používané v moderní energetice se sbíhají. Pokud se jedná o obnovitelné zdroje, pak právě čipy onsemi se zde hojně využívají. A neobejdeme se bez nich ani při rozvoji distribučních sítí, ani při budování datového centra, které umožní sdílení vyrobené energie z OZE,“ odpověděl ministr Síkela na dotaz redakce portálu www.solarninovinky.cz na potenciál rozvoje solárního průmyslu v Česku.
Tato investice může do Česka přivést celou řadu dalších nových navazujících investicí, které budou využívat potenciál polovodičů vyráběných v Rožnově. Takto se u nás mohou rozvinout nové dodavatelsko-odběratelské řetězce,“ uzavřel Síkela.