43 MWp: BMW zahájila v Maďarsku výstavbu největší solární elektrárny v zemi

Minulý týden zahájila německá automobilka BMW ve městě Debrecín na východě Maďarska stavbu solární elektrárny, která se stane po dokončení největší elektrárnou v Maďarsku a zároveň největší solární elektrárnou ve vlastnictví BMW.

Zdroj: BMW

Elektrárna na ploše o rozloze 71 fotbalových hřiští

Projekt minulý týden představil ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó, který se zúčastnil jeho slavnostního zahájení.

Nový fotovoltaický systém se nachází v místě továrny na elektromobily a bude zabírat plochu rovnající se 71 fotbalovým hřištím. Dohromady bude nainstalováno 71 000 panelů, část z nich na střeše závodu, o výkonu 43 megawattů, což by stačilo pro pokrytí spotřeby 20.000 domácností.

Výstavbu nové solární elektrárny v Maďarsku má na starosti společnosti E.ON.  Podle původního plánu má být projekt dokončen do listopadu 2025, kdy má začít v závodě výroba.

Szijjártó uvedl, že v Maďarsku je v současnosti zhruba 278 000 solárních elektráren pro domácnosti a téměř 3500 průmyslových solárních elektráren. „Oproti původním plánům, podle kterých měla maďarská solární kapacita do roku 2030 dosáhnout 6000 megawattů, jsme již dosáhli 6700 megawattů,“ řekl.

Investice za 50 miliard

BMW investuje do továrny na výrobu elektromobilů v Debrecínu dvě miliardy eur (50,2 miliardy Kč). Závod má zahájit provoz do konce roku 2025 a vyrábět má až 150.000 vozů ročně. Kromě výroby automobilů bude součástí továrny také závod pro montáž baterií.

Kromě fotovoltaické elektráren bude součástí nového závodu také technologie Power-to-Heat výrazně snižuje uhlíkovou stopu. Princip Power-to-Heat je klíčový pro provoz lakovny v Debrecínu bez fosilních paliv, jako je zemní plyn.

Všechny pece a další procesy nezbytné pro lakování budou fungovat výhradně na elektřinu, nikoliv na plyn, jak tomu bylo dříve. Tento princip výrazně snižuje uhlíkovou stopu lakovny, a to i přesto, že se spotřeba elektrické energie z důvodu provozu bez zemního plynu zvýší. V Debrecínu získáváme externí energii potřebnou pro výrobu výhradně z obnovitelných zdrojů.

Heat Grid ušetří dalších deset procent energie

Projekt energetické účinnosti Heat Grid byl úspěšně realizován ve fázi plánování nové lakovny. Tento inovativní koncept kombinuje několik opatření pro efektivní využití energie a umožňuje jí ušetřit dalších až 10 %. Hlavním prvkem projektu je velký multivalentní akumulační zásobník, který shromažďuje odpadní teplo z přívodu stlačeného vzduchu, sušicích pecí a chladicích systémů. Toto odpadní teplo se pak využívá k předehřevu vodního okruhu.

Další jedinečnou vlastností výrobního závodu v Debrecínu je to, že celý systém pracuje při teplotě přívodu vody pouhých 65 °C, ve srovnání s 90–120 °C v předchozích instalacích. Horká voda se používá k napájení ventilačních systémů v hale lakovny a k udržování stabilních podmínek v lakovacích kabinách při provozní teplotě 22 °C a vlhkosti 60–65 %.