429 900 Kč: Škoda nabízí levný elektromobil, který může sloužit jako domácí úschovna elektrické energie

Automobilka Škoda včera zveřejnila cenu prvního sériově vyráběného elektromobilu Citigo iV. Startuje na částce 429 900 Kč, stává se tedy aktuálně nejlevnějším pětidveřovým elektromobilem na českém trhu. 

Škoda Auto


Rok nabíjení zdarma

Jako bonus Škoda nabízí prvním 500 zákazníkům, kteří si vůz objednají, že bude mít zajištěno dobíjení na jeden rok zdarma.

„Dobíjení v rámci akce „Rok zdarma s ČEZ“ nemá žádné omezení: Kolikrát přijedu ke stanici, tolikrát dobiji. Naše stanice se nacházejí po celé ČR a většina jsou rychlodobíječky umožňující nabít elektromobil během desítek minut,“ říká Pavel Cyrani, člen představenstva Skupiny ČEZ. 

Škoda tak odstartovala novou elektrická budoucnost značky nabídkou předprodeje elektrifikovaných modelů CITIGOe iV a Superb iV. Doporučená prodejní cena elektromobilu ŠKODA CITIGOe iV již od 429 900 Kč. První vozy budou zákazníkům dodány počátkem roku 2020.

Baterka jako akumulátor energie pro domácnosti

Škoda zároveň poskytuje záruku na baterie po dobu 8 let resp. 160 000 km, po uplynutí tohoto cyklu garantuje ještě minimálně 70 % původní kapacity baterie. Ta může být dále využita jako domácí úschovna elektrické energie.

Městský vůz s nulovými lokálními emisemi CO2 je poháněn kompaktním elektromotorem s nejvyšším výkonem 61 kW a maximálním točivým momentem 212 N.m. Elektromobil díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za 12,3 sekundy a dosáhne nejvyšší rychlosti 130 km/h.

Lihium-iontový akumulátor uložený v podlaze vozidla disponuje kapacitou 36,8 kWh. Dojezd vozu, jehož hmotnost činí 1139 kg, dosahuje dle metodiky měření WLTP v národním standardu EU až 260 kilometrů v závislosti na profilu trasy, stylu jízdy a zatížení vozidla.

Další elektromobily budou následovat

Citigo iV je první sériové vyráběný a prodávaný elektromobil značky Škoda. Bude se i nadále vyrábět v bratislavské továrně, letos na podzim Škoda ukončí výrobu verze se spalovacím motorem. Už příští rok se má představit čistý elektromobil na platformě MEB. Škoda chce do roku 2022 uvést na trh deset elektrifikovaných modelů.

Automobilka uvádí, že dojezd má činit až 260 kilometrů a spotřeba elektrické energie odpovídá 12,8 kWh/100 km. Teoreticky by tedy provozní náklady mohly spadnout na 0,50 Kč za ujetý kilometr.

„Nabití vozu z nuly na 80 % kapacity baterie prostřednictvím běžné 230V zásuvky s nabíjecím výkonem 2,3 kW trvá 12,5 hodiny, v případě domácího nabíjení prostřednictvím wallboxu nebo veřejné dobíjecí sítě s výkonem 7,2 kW pak 4 hodiny, při použití rychlodobíjecí stanice s výkonem 40 kW je vůz možné dobít na 80 % výkonu za 60 minut,“ uvádí automobilka v tiskové zprávě.

Pohonné ústrojí dobíjené z běžné zásuvky údajně potrvá celou noc, z wallboxu s nabíjecím výkonem 3,6 kW se nabije za 3,5 hodiny, při dobíjení z běžné elektrické zásuvky pak 5,5 hodiny.

„S modely Citigo iV Superb iV zahajujeme elektrickou budoucnost značky Škoda. Ta se již velice brzy stane dostupnou nejen s ohledem na férovou pořizovací cenu vozu, ale i smysluplnou kapacitu baterií a s tím souvisejícího dojezdu. Velmi brzy budou následovat další elektrifikované modely,“ dodává Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto Česká republika.