40 MW: Díky solárům vznikne v Brně obří střešní virtuální elektrárna o rozloze patnácti fotbalových hřišť

Město Brno v tomto roce výrazně pokročí v instalaci solárních panelů na střechy budov ve městě. Včera to oznámil 1. náměstek primátorky Petr Hladík a Filip Leder, předseda představenstva městské firmy SAKO Brno, která bude mít rozvoj fotovoltaického systému na starosti.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Nová virtuální elektrárna

„Střechy budov považujeme za optimální místo pro instalaci solárních panelů. V tento moment máme vytipováno přes 100 budov o rozloze 120 tis. m2, což odpovídá rozloze patnácti fotbalových hřišť. Už v loňském roce jsme ve spolupráci s vědeckým institutem Czech Globe a odborníky z VUT vytvořili interaktivní mapu osvitu, díky které dokážeme vyhodnotit, jaké střechy jsou pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů nejvhodnější, ,“ zdůrazňuje 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Podle Hladíka je cílem města vytvořit virtuální elektrárnu, do níž bude moci dodávat elektřinu kterýkoliv Brňan. „Chceme zde nastavit takové výkupní ceny, aby se lidem a firmám opravdu vyplatilo investovat do fotovoltaických a fototermických technologií,“ dodává Hladík.

Fotovoltaické panely budou prioritně umístěny na budovách vlastněných městem, budovách svěřených městským částem nebo budovách městských firem. V dalším průběhu budou využity brownfieldy a vhodné soukromé subjekty, například střechy panelových domů. Město chce totiž do systému zapojit i soukromé vlastníky nebo společenství vlastníků.

„Celkový výkon panelů na brněnských střechách by měl dosáhnout 40 MWh, přičemž očekávanou roční výrobu elektřiny z solárních panelů podporovaných městem odhadujeme kolem 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí nejméně v hodnotě nejméně 36 tis. tun CO2,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Agregace zdrojů

Kromě stovek fotovoltaických zdrojů umístěných na střechách budov bude součástí projektu také výstavba elektrodového kotle v kombinaci s akumulátory tepla umístěného v areálu SAKO Brno na ulici Jedovnická.

Jednotlivé výrobní zdroje budou následně spojeny do agregačního bloku, který bude vstupovat do distribuční soustavy jako jedna velká elektrárna. Většina vyrobené energie bude však spotřebována přímo v místě, přetoky energie budou dodávány do sítě a obchodovány.

“Tímto projektem spojíme výhody fotovoltaiky i našeho zařízení na energetické využití odpadu. I díky tomu se stane město Brno špičkou ve využití obnovitelných zdrojů energie, a to bez zatížení distribuční a přenosové soustavy,“ vyzdvihuje Filip Leder a dodává, že „projekty fotovoltaických elektráren na nevyužitých střechách budov nezabírají cenné plochy zeleně či orné půdy.

Postupná realizace městské „sluneční elektrárny“ začne v průběhu tohoto roku. Investice v hodnotě 1,2 miliardy Kč bude zhruba z poloviny financována z dotačních programů Ministerstva životního prostředí, zejména Modernizačního fondu.