40 GWh: Na Slovensku vznikne obří továrna na výrobu baterií. Projekt opouští ale ČEZ

U našich východních sousedů se rodí obří projekt na výrobu bateriových článků. Slovenská společnost InoBat hodlá spojit síly s čínským gigantem Hefei Gotion s cílem postavit továrnu s kapacitou až 40 gigawatthodin (GWh) bateriových článků ročně.

Zdroj: Inobat

Nová gigatovárna

Slovenský startup InoBat, který se zabývá vývojem a výrobou h baterií pro elektromobily, bude na vývoji komponent spolupracovat s čínskou společností Hefei Gotion High-Tech Power Energy. Bylo to uvedeno minulý týden po podpisu memoranda o spolupráci v Bratislavě.

Obě společnosti budou společně pracovat na vývoji bateriových článků v novém výrobním závodě s kapacitou až 40 gigawatthodin (GWh). Tyto články pak budou používat pro výrobu stacionárních systémů skladování energie.

„Věříme, že tato spolupráce přinese oboustranně výhodné výsledky a vytvoří lepší budoucnost pro bateriový průmysl,“ řekl Steven Cai, prezident americké společnosti. Součástí strategie společnosti Hefei Gotion je vytvořit do roku 2025 výrobní kapacitu baterií o kapacitě 100 GWh a přispět k mezinárodnímu rozvoji společnosti v Evropě.

ČEZ projekt opustil

Startupová společnost InoBat s vznikla v roce 2018 a jejím cílem je vybudování výrobních linek na baterie používané v oblasti elektromobility „na míru“ požadavkům zákazníků.  V  květnu 2019 InoBat podepsala memorandum o porozumění, které se týká projektů v oblasti vodíkových technologií s plynárenským koncernem MOL a českou energetickou skupinou ČEZ.

ČEZ do společnosti InoBat investoval 10 milionů eur  (cca 260 milionů korun) ve formě směnitelné půjčky. Generální ředitel společnosti InoBat Marián Boček tehdy zdůraznil, že ČEZ nepřináší pouze investici v podobě peněz, ale i know-how.

Na počátku letošního února ČEZ oznámil, že partnerství s InoBat bylo ukončeno. Jak informoval Ekonomický Deník společnost InoBat splatila ČEZ konvertibilní půjčku z roku 2019 bez možnosti výměny za akcie. Důvody svého postupu ČEZ neupřesnil.

Skutečností zůstává, že společnost InoBat dosud nevyrobila jedinou baterii pro komerční trh. V době vzniku společnosti InoBat oznámil americká společnost Tesla svůj nový projekt gigafactory v Berlíně, který úspěšně dokončila na konci roku 2022, a to včetně zahájení sériové výroby baterií a elektromobilů. Do této fáze má InoBat ještě daleko, avšak partnerství se společnosti Hefei Gotion může rozvoj slovenského startupu hodně urychlit.