36 GW: Česko zažívá znovu megaboom fotovoltaiky, ale mnohé solární firmy bankrotují
Na toto téma můžete diskutovat s předními experty na mezinárodní fotovoltaické konferenci Smart Energy Forum dne 9. října v Praze.
Rekordní boom
V období leden- srpen letošního roku nová instalovaná kapacity ve fotovoltaice vzrostla o více než 950 MWp. Ve druhé polovině září 2024 instalovaná kapacita již určitě překročila magickou hranici 1 GWp v nových fotovoltaických elektrárnách (FVE).
Tento vývoj potvrdili zástupci 3 distribučních společností na konferenci EGÚ Brno minulý týden, kde se zmiňovaly tyto údaje o růstu nových FVE v Česku:
– na konci srpna 2024 bylo v Česko instalováno 4,4 GWp výkonu ve fotovoltaice
– dalších 20 GW nových FVE získalo smlouvu o připojení do sítě
– více než 16 GW nových FVE je ve fázi schvalování připojení do sítě.
Celkem je v Česku v developmentu a ve výstavbě více než 36 GWp nových solárů, což si vyžádá obří investice do rozvoje sítě a akumulace energie.
Propad trhu a vlna insolvencí
Boom solární energetiky nyní táhnou firemní instalace, komunitní projekty a velké pozemní FVE. Naopak, poptávka po domácích FVE letos meziročně poklesla o více než 40 %, což má negativní vliv na kondici mnohých instalačních a velkoobchodní společností.
Prudký propad rezidenčního fotovoltaického trhu přináší ekonomické problémy, a mnohé firmy již kvůli tomu zbanktrotovaly a podobný osud čeká další podniky. V posledních 2-3 letech na fotovoltaické branže naskočilo více než 800 nových firem z různých oborů s vidinou „lukrativního byznysu“, která se nyní pro mnohé mění v „noční můru“.
Mnozí solárníci se snaží propad poptávky nahradit expanzí do segmentu firemních elektráren nebo fotovoltaikou pro bytové domy. Toto ale není pro mnohé jednoduché jako instalovat domácí FVE.
Po bankrotu Energetického holdingu Malina loni na jaře již letos do insolvence zamířilo několik dalších solárních firem: FG Energy, MVP Solar, Greentech Energy nebo GWL Group.
Letošní rok bude zlomový pro řadu malých instalačních fotovoltaických firem. Prudký pokles poptávky po domácích solárech v kombinaci s brutální konkurencí na trhu, klesajícímí dotacemi a problémy s připojováním nových FVE do sítě v některých regionech, vyvolá letos a příští rok obrovskou konsolidaci na trhu a jeho výraznou proměnu.
Boom bude pokračovat
Budoucí vývoj fotovoltaického trhu v letech 2025-2030 lze považovat za robustní s ohledem na několik „prorůstových faktorů“.
Jedná se o rostoucí zájem českých obcí, města a lidí o sdílení energie a komunitní energetiku. Těchto projektů v Česku vzniká nejméně 500 a zájem o ně roste.
Boom FVE potáhne zejména segment velkých pozemních FVE, do kterých jen ČEZ hodlá razantně zainvestuje a postaví jich až 6 000 MWp. Tento trend následují další desítky domácích a zahraničních investorů.
Do nových FVE budou dále investovat podniky a firmy, které také činí nejen kvůli úsporám (či dotacím), ale hlavně kvůli potřebě vlastní konkurenceschopnosti. Kdo nebude dostatečně „zelený“ a nebude splňovat požadavky ESG, může mít na trhu vážné problémy dodávat své produkty výrobců automobilů, kteří je páteří české ekonomiky známé jako „autoland“.
Také domácnosti budou dále investovat do FVE. Důvodem je povinnost nových staveb mít vlastní zdroj energie. Zájem o nové domácí FVE podpoří také poptávka po agregaci flexibility a napájení elektromobilů z domácích elektráren, které se stane nejlevnějším palivem.
O perspektivách rozvoje fotovoltaiky můžete diskutovat s předními experty na mezinárodní fotovoltaické konferenci Smart Energy Forum dne 9. října v Praze.