320 MW: Největší plovoucí solární elektrárna na světě byla spuštěna v Číně

Čínská energetická společnost Huaneng Power International uvedla do provozu obří plovoucí fotovoltaickou elektrárnu. Její výkon 320 MWp z ní dělá největší projekt tohoto typu na světě.

Zdroj: Huaneng Power International

Zdroj: Huaneng Power International

Realizováno ve 2 etapách

Na konci prosince 2021 byla v čínské provincii Šan-tung dokončena největší plovoucí fotovoltaická elektrárny na světě. Její celková instalovaná kapacita je 320 MW. Plovoucí solární elektrárna byla postavena na vodní nádrži poblíž uhelné elektrárny nedaleko města Dezhou o výkonu 2,65 GW.

Výstavba tohoto zařízení probíhala ve dvou etapách. První fáze zahrnovala vybudování 200 MW plovoucího solárního pole včetně akumulátoru s kapacitou 8 MWh, které bylo dokončeno a připojeno k síti v listopadu 2020. Podle čínských médií náklady na investici dosáhly cca 819 miliónů čínských  yuanů (cca 2,87 miliardy Kč)

Ve druhé fázi bylo instalováno dalších 120 MW plovoucích solárních panelů, čímž vznikla kompletní 320 MW plovoucí solární elektrárna. Elektrárna byla oficiálně uvedena do provozu 30. prosince 2021.

Největší elektrárna na světě

Tato plovoucí fotovoltaická elektrárna se skládá z 242 000 fotovoltaických modulů a má rozlohu 1,2 milionu metrů čtverečních. Za realizaci projektu stojí společnost Huaneng Power International, která jí také bude v  provincii Šan-tung provozovat.

Projekt největší plovoucí solární elektrárny na světě využívá řadu inovativních technologií, jako je systém plovoucích plováků s vysokou hustotou polyethylenu (HDPE) nebo dálkové systém řízení s využitím inteligentního rozhodování na bázi AI.

V blízké budoucnosti společnost Huaneng Power rovněž plánuje výstavbu solární elektrárny o výkonu 2 GW ve městě Fengcheng v provincii Jiangxi. Tento solární park bude zahrnovat plovoucí fotovoltaiku, agrivoltaiku a solární parky na pevných konstrukcích umístěných na rybnících. První fáze projektu o výkonu 320 MW bude dokončena v letošním roce, celý projekt má být uveden do provozu do konce 2026.