32 GWh: V Norsku vznikne obří továrna na výrobu lithiových a sírových baterií

Norský výrobce baterií, společnost Morrow Batteries, hodlá v severské zemi vybudovat novou továrnu na výrobu baterií pro elektromobily. Počítá s roční výrobou až 32 GWh. Společnost Morrow Batteries nedávno vznikla jako joint-venture mezi podniky Graphene Batteries a Agder Energy Ventures.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Nová obří bateriová továrna

 

Podle sdělení Morrow Batteries bude již letos zahájena výstavba nové gigitovárny na baterie v jihonorském městě Agder. Projekt výstavby má pokračovat v několika fázích s plánovanou výrobní kapacitou ve výši 8 GWh do roku 2024, kdy má být továrna dokončena. Po dokončení má továrna disponovat až 32 GWh kapacitou výroby baterií.

 

V první etapě výstavby bude továrna Morrow Batteries vyrábět zejména tradiční Li-Ion baterie. V blízké budoucnosti má továrna také začít vyrábět pokročilé bateriové technologie na bázi lithium-sírových baterií (Li-S). Součástí projektu bude také zbrusu nové vývojové centrum.

 

Hlavním majitelem a investorem ve společnosti Morrow Batteries jsou norská společnost Agder Energi a norský podnikatel Bjørn Rune Gjelstens. Mezi další patří výzkumný institut SINTEF, společnost Innovation Norway a další partneři.

Podpora projektu ze strany Evropské unie

 

Terje Andersen, CEO společnosti Morrow Batteries řekl: “Přístup ke kvalitním a levným bateriím je největší výzvou pro klimatickou restrukturalizace ekonomiky. Naší výhodou je dostupnost levných zelených zdrojů energie, které umožní proměnit Norsko v předních výrobce baterii v Evropě.“

 

Projekt výstavby obří bateriové továrny v Norsku finančně podpoří i Evropská unie, a to skrze výzkumný program Horizon 2020. Po dokončení by bateriová továrna Morrow Batteries mohla vytvořit až 10 000 nových pracovních míst.

 

“Již více než dva roky pracujeme na tvorbě nového ekosystému v rámci projektu Morrow Batteries. Vstup na trh plánujeme ve spolupráci se silnými hráči a se zástupci vědecké komunity,“ dodal Andersen.