303 MW: Největší hybridní fotovoltaická elektrárna se staví v Polsku

Světový lídr ve výrobě fotovoltaických střídačů a baterií Sungrow zajistí dodávku klíčových komponentů pro největší fotovoltaický projekt v Polsku a Evropě. Jedná se o kombinaci obří pozemní fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště o výkonu 303 MW v Brzezince nedaleko Vratislavi. Stavba projektu byla zahájena minulý týden.

Zdroj: Sungrow

Slavnostní zahájení stavby

V Polsku se začal stavět strategický projekt, který umožní energetickou transformaci země. Jedná se o největší fotovoltaickou elektrárnu s kolokovaným bateriovým úložištěm (BESS), který se nyní rodí v  Brzezince nedaleko města Vratislavi.

Investorem projektu je společnost VSB Polska ze skupiny TotalEnergies, zatímco generálním dodavatelem (EPC) je společnost P&Q, dlouholetý obchodní partner společnosti Sungrow, předního výrobce fotovoltaických střídačů a baterií.

Projekt zahrnuje tyto části:

  • výstavbu nové solární elektrárny o výkonu 303 MWp na ploše o rozloze přes 253 ha,
  • transformátorovou stanici VVN Brzezinka s linkou 400 kV,
  • dvě nové rozvodny Brzezinka a Syców,
  • integraci s budoucím systémem skladování energie (BESS), čímž vznikne největší hybridní park v Polsku a Evropě.

Po uzavření smlouvy s EPC společností P&Q, k čemuž má dojít v blízké době, zajistí Sungrow pro projekt dodávku inovativního centrálního modulárního střídače 1+X spolu s integrovanými transformátorovými stanicemi pro fotovoltaickou farmu o výkonu 303 MWp, jejíž výstavba byla minulý týden oficiálně zahájena.

Špičková technologie pro velkokapacitní elektrárny

Sungrow dodá do pro obří projekt hybridní fotovoltaické elektrárny Brzezinka v Polsku své nejmodernější modulární centrální střídače 1+X, které v současné době udávají standardy v segmentu velkých průmyslových farem. Jejich škálovatelná architektura, vysoká účinnost a možnost flexibilní konfigurace umožňují plně využít potenciál solárních elektráren s výkonem nad 50 MW.

Střídač spolu s transformátorovou stanicí a rozvodnou VVN je instalován v otevřené kontejnerové konstrukci, která tvoří plně integrovaný systém.

„Naše aktivní zapojení do projektu největší v současnosti realizované fotovoltaické elektárny v Polsku a Evropě je pro Sungrow velkou poctou. Je to důkaz důvěry, kterou budujeme společně se společností P&Q a investorem – skupinou VSB. Jsme rádi, že naše technologie 1+X bude základem projektu, který výrazně urychlí energetickou transformaci země,“ zdůrazňuje Artur Gaj, Senior Sales Manager Utility Poland ze společnosti Sungrow.